Egy friss tanulmány szerint először sikerült közvetlenül megfigyelni egy idegen bolygórendszer születésének legkorábbi fázisát - számolt be róla az ABC. A chilei ALMA rádióteleszkóp és a James Webb-űrtávcső adatai alapján a kutatók rögzítették azt a kritikus pillanatot, amikor a bolygóképződés megkezdődik a fiatal csillag körül. A megfigyelések során olyan részletes adatokat kaptak, amelyek korábban elérhetetlenek voltak.
Melissa McClure, a Leideni Egyetem kutatója és csapata dokumentálta, ahogy a csillag körüli forró gázkorongban elkezd megszilárdulni az anyag, létrehozva az első ásványi részecskéket. Ezek a szilárd szemcsék képezik az alapját a később kialakuló bolygóknak, üstökösöknek és aszteroidáknak. A bolygóformálódás ezen nulladik lépése kulcsfontosságú a csillagrendszerek fejlődésének megértésében.
A kutatók a HOPS-315 jelű protocsillagot vizsgálták, amely mintegy 1300 fényévre található a Földtől. Ennek az objektumnak az a különlegessége, hogy ritka módon közvetlenül látható a belső gázkorongja, amelyből a bolygók kialakulnak. Több hullámhosszon végzett megfigyelések révén sikerült kimutatni a gázban lévő anyagok lassú megszilárdulását - ez az a folyamat, amelynek során az első szilárd bolygóépítő anyagok létrejönnek.
A megfigyelések szerint a kémiai nyomok egy olyan régióból származnak, amely a Naprendszerünkben található aszteroidaöv pályájával egyezik meg. A felfedezés áttörésnek számít: habár korábban már észleltek korongokat, amelyek fiatal bolygókat tartalmaztak, az első szilárd összetevők jelenlétét eddig még nem sikerült bizonyítani. A tanulmány új távlatokat nyithat a Naprendszer eredetének megértésében is.