Hirdetés

Olcsó másolatnak hitték, de egy eredeti Magna Cartát őriz a Harvard Egyetem



|

25 dollárért vették, igazából milliókat ér.

Hirdetés

A Harvard Egyetem jogi karának könyvtára nem mindennapi felfedezést tett: a gyűjteményükben porosodó, filléresnek hitt középkori dokumentumról kiderült, hogy egy eredeti 1300-as évekbeli példány a Magna Cartából, az angol jog egyik alappilléréből.

A történet egészen 1946-ig nyúlik vissza, amikor a Harvard Law School Library mindössze 25 dollár 70 centért vásárolta meg az iratot - akkor még azt hitték, egy jelentéktelen másolatról van szó. A dokumentum évtizedekig porosodott az archívumban, egészen 2023-ig, amikor David Carpenter, a King's College London középkortörténésze digitális böngészés közben felfigyelt rá.

Carpenter a Harvard online archívumában található leírás alapján gyanította meg, hogy a HLS MS 172 néven nyilvántartott darab talán nem is egy másolat, hanem az egyik hivatalos példány. Miután összehasonlította az eredeti 1300-as Magna Carták jellemzőivel - például az oldalmérettel, a kalligráfiával, valamint a kezdő 'Edwardus' szó nagy 'E' betűjének stílusával -, megerősödött a gyanú. A munkában Nicholas Vincent, a University of East Anglia középkorkutató professzora is közreműködött.

UV-fényes és spektrális képalkotó vizsgálatok is segítették a kutatókat abban, hogy bebizonyítsák: valóban egy hivatalos, királyi pecséttel ellátott példányról van szó, amit I. Edward király uralkodása alatt készítettek. Az 1300-as kiadás az utolsó volt, amely hivatalosan királyi jóváhagyással született, és mindössze hat másik példány ismert még a világon. Illetve most már hét.

Hirdetés

Mi is az a Magna Carta?

Az 1215-ben megszületett Magna Carta (Földnélküli János király kénytelen-kelletlen aláírásával) az első olyan dokumentum volt, amely írásba foglalta: a király sem állhat a törvények felett. Ez volt a nyugati jogállamiság egyik legelső alapköve, és évszázadokon át hatott például az amerikai alkotmány és más jogrendszerek fejlődésére.

A Harvard-féle példány jelentősége tehát nem csupán történelmi relikvia, hanem politikai szimbólum is, különösen időszerű most, amikor az Egyesült Államokban is fokozódnak a jogállamisággal és a szabadságjogokkal kapcsolatos viták.

"Nem is kerülhetne elő jobbkor egy ilyen dokumentum. A helye, a története és a jelenlegi politikai klíma miatt ez szinte túl szép, hogy igaz legyen"

- fogalmazott Carpenter a Harvard közleményében.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.