A Philips neve hallatán általában nem a monitorok ugranak be először az embernek, pedig a belépő szinttől a csúcskategóriáis Evnia OLED-monitorokig mindent megtalálni a termékpalettán. Ezúttal a B, azaz üzleti (business) termékvonalba tartozó 3000-es sorozat egyik tagja járt nálunk; a 34B2U3600C elsősorban produktív munkára készült, de nemcsak az irodában, hanem otthon az asztalon is tökéletesen megállja a helyét.
Jól átgondolt felépítés
Az általános trendeknek megfelelően a Philips monitora puritán kartondobozban érkezett hozzánk. Már maga a csomagolás és annak tartalma mutatja, hogy a tervezők mennyi mindenre gondoltak: a doboznak a legnagyobb oldala nyitható, nagy mértékben megkönnyítve ezzel a kicsomagolást, a környezettudatosság jegyében pedig belül minden elválasztó és távtartó papírból van. A monitor három darabban kerül elő; a panel, a nyak és a talp viszont pillanatok alatt, és szerszám nélkül összeszerelhető. Az irodai felhasználásra szánt monitorokat sok esetben csak az különbözteti meg az otthoni termékektől, hogy olyan állvány tartozik hozzájuk, amely minden létező irányban biztosítja az állíthatóságot: az állítás előbbi fele tesztünk alanyára nem igaz, az viszont szerencsére igen, hogy a mechanikai kialakítás nemcsak a panel dönthetőségét teszi lehetővé, hanem azt is, hogy a monitort elforgasd, illetve a magasságát változtasd.
Hatalmas mérete ellenére a tervezőknek sikerült egy kecses állványt megálmodniuk, ha viszont nem szeretnéd használni, hanem inkább fali konzolra szerelnéd fel a monitort, annak sincs semmi akadálya - köszönhetően a 100×100 mm-es VESA előkészítésnek. A vékony nyak egyetlen egy szempontból nem optimális, mégpedig abból, hogy a nyak hátoldalán lévő kábeltartó fül ellenére a kábeleket szinte lehetetlen teljesen elrejteni.
A monitor nagy, 34 colos képátlóval és 21:9-es képaránnyal rendelkezik. Ebben a méretben már elvárt az ívelt panel, ami adott is - de egy kis trükkel azért, mert csak a középső rész illeszkedik egy 1500 mm sugarú kör kerületére, a két szélen kb. 20-20 cm-es szélességben a panel egyenes. Dizájnját tekintve a Philips 34B2U3600C szépen beleszürkül a trendekbe: keret nélküli kialakítás jellemzi, egyedül az alsó részen maradt meg a káva. A mérnökök elengedték a vékony panel + hátsó doboz koncepciót, így a monitor picit pufi, de ez még jól is áll neki: az egyszer biztos, hogy kellemesebb a szemnek, mint az előd, azaz a 364B1C megjelenése volt.
A bekapcsoló gomb és a menü vezérléséhez használatos gombok a jobb oldalra, alulra kerültek. Sajnos a Philips maradt a négygombos menüvezérlésnél (1. gomb kilépés, 2. gomb le, 3. gomb fel, 4. gomb belépés/választás), ami véleményünk szerint a legkényelmetlenebb megoldás - szerencsére túl sokszor azért nem kell hozzányúlni a beállításokhoz, így ez csak apró hátrányként értékelendő. Szintén lefelé néz a két hangszóró, amelyek együttes teljesítménye 10 watt - sajnos a minőségük még jóindulattal is csak erős közepes, igazán illett volna előre lépni egyet már ezen a téren.
A csatlakozók oroszlánrésze hátul sorakozik; a monitort DisplayPort 1.4, USB-C vagy HDMI 2.0 dugasszal köthetjük számítógépre ezen kívül az USB-elosztó felfelé irányuló USB-B csatlakozója (3.2 Gen 1), egy Ethernet port, valamint az USB hub két A típusú csatlakozója került a (szemből nézve) bal oldalra. A videokimenetek közül egyszerre kettő is lehet aktív, ilyenkor két eszköz képét láthatod egymás mellett - az intelligens KVM funkció révén pedig, ha a billentyűzet a monitorhoz csatlakozik, a Ctrl gomb háromszori megnyomásával válthatsz aközött, hogy épp melyiket irányítod. Szintén hátul, de jobb oldalt a tápcsatlakozó, valamint a bekapcsoló gomb találhatók. A könnyebb elérhetőség érdekében két USB-A csatlakozó a monitor bal oldalára is került, ez a két dugasz ideális USB stickekhez, külső adattárolókhoz vagy telefon töltéséhez. Az oldalsó csatlakozók közül a felső (amit sárga szín jelöl) még gyorstöltésre is alkalmas. Egy gondolat erejéig visszatérve még az USB-C dugaszhoz: ha ide notebookot csatlakoztatsz, akkor egy füst alatt annak töltését is megoldhatod, akár 90 wattos teljesítménnyel.
Hozza a kötelezőt
34 colos képátló, 21:9-es képarány és 3440×1440 pixeles felbontás jellemzi tesztünk alanyát, amelyre igaz, hogy nem a világot szeretné megváltani; helyette tökéletes megoldást nyújt azoknak, akik hatalmas munkafelületre és kiegyensúlyozott teljesítményre vágynak úgy, hogy erre nem szeretnének egy vagyont költeni. A Philips VA-panelt épített a monitorba, amely papíron 300 nites fényerővel, 3500:1-es kontrasztaránnyal és 4 ms-os válaszidővel rendelkezik. A legnagyobb képfrissítési frekvencia 120 Hz, feltéve hogy DisplayPort összeköttetést használsz - ha a HDMI mellett döntöttél, akkor viszont be kell érned 100 Hz-cel. Egyébként, ha csak általános feladatokra használod a monitort, akkor a legjobban valószínűleg a 60 Hz-es beállítással jársz, mert például a böngészőnek, az Excelnek vagy a YouTube videóknak ez is tökéletes, cserébe a fogyasztás jóval kedvezőbben alakul: saját méréseink szerint optimális beállítások esetén 25 Wattot fesz fel a Philips 34B2U3600C 60 Hz-es és 42 Wattot 120 Hz-es beállítás esetén. A 300 nit csak normál használatra elég viszont, HDR-hez rettentő kevés, így ez ki is maradt a fícsörlistából - persze az Age of Empires vagy a Flight Simulator rajongóknak tökéletes a monitor, de mondjuk egy Monster Hunter Wilds már messze nem fog annyira jól mutatni rajta, mint tudna. 4 ms-os a válaszidő is, ami nem rossz ugyan, de nem is kiemelkedő.
A színkezelés ugyanez pepitában: jó, de nem tökéletes. Az elektronika 10 bites színképzést használ, ezért a megjeleníthető színek száma 1,07 milliárd, viszont a kijelző az NTSC 104%-os és az sRGB 120%-os lefedettsége mellett kb. 80%-os Adobe RGB színtér-lefedettséget nyújt - ez pedig azt jelenti, hogy általános munkához és otthonra tökéletes a monitor, kreatív munkához viszont van nála jobb választás is.
Használat közben
A monitor legnagyobb előnye a mérete: 3440×1440 pixel tökéletesen elegendő arra, hogy három alkalmazás is megférjen egymás mellett nem csak, hogy használható, hanem tökéletesen jól használható méretben. Ha pedig filmet néznél, a legtöbb alkotás fekete csíkok nélkül, teljes képernyőn fog megjelenni. A háttérvilágítás eloszlása egyenletes, szemből nézve a panelen durva felhősödés sehol sem fedezhető fel sem fehér, sem pedig fekete kép megjelenítése esetén. Ergonómiai szempontból fontos, hogy a fényerő szabályozása villogásmentes - az elektronika pedig a SoftBlue megoldással a kék szín intenzitásának csökkentése révén is igyekszik mérsékelni a szemfáradást hosszabb használat során.
Az elődmodell esetében a Philips gyárilag 2-nél kisebb átlagos deltaE-t ígért, a 34B2U3600C-re vonatkozóan ilyen vállalás nincs. A pontossággal szerencsére így sem volt gond, a 2,44-es átlagos deltaE érték azt jelenti, hogy a megjelenített és elvárt színek közötti eltérést az emberi szem nem veszi észre. Ugyanakkor a monitor túl széles a VA-panel betekintési szögeihez; ugyanaz a szín középen és a széleken hiába jelenik meg szinte tökéletesen ugyanúgy, a monitor előtt ülő számára mégsem teljesen egyforma árnyalat fog látszódni. Ez nemcsak a Philips monitorára igaz persze, de ettől még a dolog frusztráló tud lenni.
A grádiensek megjelenítése viszont szép, csíkozódás nincs; 289 nites maximális fényerő mellett pedig az optimális beállításokkal (120 nites fényerő, 2,2-es gamma és 6500K-s színhőmérséklet) elérhető 3610:1-es kontraszt pedig még jobb is picivel, mint a gyári adat. Ugyan a menüben van dinamikus kontraszt is (50 milliós csillagászati értékkel), de - mint mindig - ennek bekapcsolását most sem ajánljuk. Az viszont praktikus lehet, hogy a SmartImage révén a monitor többféle színprofilt is támogat, amik között a bal szélső gombbal válthatunk. (A második és harmadik gombokkal a bemenet és a hangerő változtatható közvetlenül.)
Összegzés
A Philips 34B2U3600C tökéletes az irodába, de ha van elég helyed hozzá, otthonra is kitűnő választás lehet - feltéve, hogy nem vagy hardcore gamer. A készülék rengeteg hasznos (és pár kevésbé hasznos) extra funkciót nyújt, amelyek elsősorban a kényelmet és az ergonómiai szintet emelik, miközben a képminőségre sem lehet különösebb panaszunk. Összességében a 190 ezer forintos árcédula reális, de érdemes lehet pár hónapot várni, mert a monitor a természetes árcsökkenés hatására lehet majd igazán jó vétel.