A Nemzetközi Űrállomásról (ISS), amely mintegy 400 kilométerrel a Föld felszíne fölött kering, az asztronauták gyakran figyelhetnek meg különleges természeti jelenségeket. Nemrég Nichole Ayers, aki március óta tartózkodik az ISS fedélzetén, egy különösen ritka és látványos légköri eseményt, úgynevezett sprite-ot kapott lencsevégre. Ez a jelenség, amely leginkább egy "fénytornádóhoz" hasonlítható, kékesfehér színt mutat az alján és élénkpirosat a tetején, és általában heves zivatarok felett, néhány ezredmásodperces időtartamban jelentkezik - emiatt rendkívül nehéz megörökíteni.
Ayers a különleges fotót az X platformon osztotta meg a következő szöveggel:
"Egyszerűen lenyűgöző. Ma reggel Mexikó és az Egyesült Államok felett haladva sikerült elkapnom ezt a sprite-ot."
Just. Wow. As we went over Mexico and the U.S. this morning, I caught this sprite.
— Nichole “Vapor” Ayers (@Astro_Ayers) July 3, 2025
Sprites are TLEs or Transient Luminous Events, that happen above the clouds and are triggered by intense electrical activity in the thunderstorms below. We have a great view above the clouds, so… pic.twitter.com/dCqIrn3vrA
Az asztronauta hozzátette, hogy ezek az úgynevezett TLE-k (átmeneti fényes jelenségek) a zivatarfelhők fölött intenzív elektromos aktivitás hatására jönnek létre. Az ISS kiváló megfigyelési pontot kínál a felhők felett, így az ilyen fotók komoly segítséget nyújthatnak a tudósoknak a TLE-k keletkezésének, jellemzőinek és zivatarokkal való kapcsolatának tanulmányozásában.
A National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) adatai szerint a sprite-ok akár 100 kilométerre is kinyúlhatnak a képződési pontjuktól, és csak éjszaka, speciális felszereléssel láthatók, mivel igen halvány fényt bocsátanak ki. A CNRS kutatásai alapján ezek a jelenségek már az 1990-es évek vége óta állnak tudományos vizsgálat alatt, ám keletkezésük mechanizmusa máig nem teljesen ismert. Éppen ezért minden ilyen ritka felvétel óriási értéket képvisel a meteorológusok és kutatók számára, mivel újabb támpontokat nyújthat a magaslégköri villámjelenségek megértéséhez.