Donald Trump az elnökválasztási kampány során egyebek mellett azzal igyekezett szavazatokat szerezni, hogy megígérte az amerikai ipar felfuttatását. Ennek pedig úgy szeretne érvényt szerezni, hogy rávenné a vállalatokat a külföldre kivitt gyártókapacitásuk visszatelepítésére az Egyesült Államokba. E törekvések célpontjában kezdettől fogva ott áll az Apple: amely most voltaképp ultimátumot kapott az elnöktől, aki 25 százalékos vámot helyezett kilátásba minden olyan iPhone-ra, amit nem az USA-ban gyártanak.
Konkrétan Tim Cooknak címzett üzenetben követeli, hogy az Egyesült Államokban eladott iPhone-okat amerikai földön is szereljék össze. Ha nem így lesz, akkor jön a vám, méghozzá "legalább" 25 százalékos. Ez már nem puszta politikai dörgedelem, hanem egy kereskedelmi háború előszobája, aminek a legújabb ürügye az, hogy az Apple - a Financial Times szerint - Indiában húzna fel egy újabb, 1,5 milliárd dolláros gyárat, amely iPhone-kijelzőkkel látná el a piacot.
Az amerikai gyártás felélesztése viszont továbbra is csak álom, hiszen a beszállítói lánc és az összeszerelési infrastruktúra zöme évtizedek óta Ázsiában gyökerezik. Nem véletlenül mondta annak idején Steve Jobs Barack Obamának: "Ezek a munkahelyek nem fognak visszajönni."
Trump később újságírókkal beszélgetve kijelentette, hogy a vám mindenkire vonatkozni fog, így az Apple legnagyobb riválisának számító Samsungra is, "különben nem lenne fair". Az új vámtarifa június végétől lépne életbe, amit az Apple a jelek szerint hiábavalóan próbált azzal elkerülni, hogy már beígért 500 milliárd dollárnyi befektetést az USA-ban a következő négy évre.