Még hétfőn jelentette be a Google, hogy 2025 második negyedévében közel 11 000 YouTube-csatornát és egyéb fiókot távolított el, amelyek különböző államilag támogatott propaganda-hálózatokhoz kapcsolódtak. A lépés része annak a folyamatos globális műveletnek, amellyel a vállalat célja a dezinformációs kampányok és koordinált befolyásolási kísérletek visszaszorítása.
A legnagyobb arányban kínai eredetű csatornákat számoltak fel: több mint 7700 olyan profilt töröltek, amelyek túlnyomórészt kínaiul és angolul terjesztettek a Kínai Népköztársaságot és Hszi Csin-ping elnököt támogató, valamint az Egyesült Államok külpolitikáját kommentáló tartalmakat.
Több mint 2000 másik csatorna Oroszországhoz volt köthető. Ezek különféle nyelveken fogalmaztak meg a Kreml-párti narratívákat, egyúttal kritizálták Ukrajnát, a NATO-t és általánosságban a nyugati világot. A Google májusban már külön fellépett az orosz állami média, az RT (Russia Today) ellen is, miután napvilágra került, hogy az RT anyagilag támogatott jobboldali amerikai influenszereket a 2024-es elnökválasztást megelőzően. A vád szerint Tim Pool, Dave Rubin és Benny Johnson is készített tartalmat az RT által megbízott Tenent Media nevű cégen keresztül.
Az RT YouTube-csatornáit a platform már 2022 márciusában blokkolta, nem sokkal azután, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. A mostani művelet azonban jóval szélesebb körű: a második negyedéves jelentés szerint többek között Azerbajdzsánhoz, Iránhoz, Törökországhoz, Izraelhez, Romániához és Ghánához köthető kampányokat is eltávolítottak, amelyek főként politikai ellenfelek lejáratására irányultak. Egyes hálózatok pedig a jelenlegi geopolitikai feszültségekre építettek.
A YouTube szóvivője szerint a mostani eltávolítások megfelelnek azoknak a trendeknek, amelyeket a platform a folyamatosan zajló, rendszerszintű befolyásolási kísérletek kapcsán tapasztal. Csak az első negyedévben több mint 23 000 ilyen fiókot zártak ki.
Közben a Meta sem tétlenkedik: a Facebook és Instagram anyavállalata a múlt héten közölte, hogy az év első felében mintegy 10 millió profilt távolított el, amelyek mások tartalmait osztották meg saját kontentként