Hirdetés

Trump aláírta a „Take It Down” törvényt: a deepfake és a bosszúpornó ellen lép fel az USA



|

Világos célt tűzött ki maga elé a törvény, de a részletek miatt egyesek szerint túlzott cenzúra várható.

Hirdetés

Az Egyesült Államok első jelentős tech-törvénye Donald Trump új elnöksége alatt mostantól hivatalos: a Take It Down névre keresztelt, kétpárti támogatást élvező jogszabály célja, hogy véget vessen a nem beleegyezéssel terjesztett intim képek, köztük mesterséges intelligenciával generált deepfake-ek megosztásának. Az elnök a Fehér Ház Rózsakertjében írta alá a törvényt, miközben felesége, Melania Trump is kiállt a szigorítás mellett, hangsúlyozva, hogy "biztonságosabb internetet" szeretnének.

"Az AI-képgenerálás térhódításával nők ezreit zaklatták már olyan képekkel, amelyeket nem ők készítettek, és amelyeket nem adtak ki engedéllyel. Ez szörnyű, igazságtalan és teljesen elfogadhatatlan"

- mondta Trump az aláíráskor. A törvény nemcsak a valódi, hanem a képzeletbeli, de valós személyhez köthető, szexuális tartalmú képek megosztását is kriminalizálja, ha azokat az érintett hozzájárulása nélkül teszik közzé, vagy azzal fenyegetőznek.

Hirdetés

A törvény értelmében a közösségi platformok kötelesek az ilyen tartalmakat 48 órán belül eltávolítani, megakadályozni azok újrafeltöltését, és együttműködni az áldozatok védelmében. Ha nem teszik, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) jogi lépéseket indíthat ellenük. A jogszabály egyúttal pontosabb útmutatást ad a bűnüldöző szerveknek is, és jogi utat nyit az áldozatok számára, akik eddig többnyire kiszolgáltatottan álltak az ilyen digitális visszaélésekkel szemben.

Bár a törvény célja világos, a digitális jogokkal foglalkozó civil szervezetek máris bírálták az új szabályozást. Szerintük a rövid eltávolítási határidő és a "túl szélesen értelmezhető" tartalomdefiníció miatt a platformok kénytelenek lehetnek fokozottan cenzúrázni a felhasználók tartalmait, még akkor is, ha azok jogszerűek. Attól tartanak, hogy a végeredmény nemcsak a káros tartalmak visszaszorítása, hanem a szólásszabadság indokolatlan korlátozása is lehet.

A Take It Down Act ugyanakkor egy olyan törvényi űrt tölt be, amelyet eddig sem a korábbi DEFIANCE Act, sem más korábbi javaslatok nem tudtak sikeresen kezelni - miközben az AI egyre könnyebben teszi lehetővé az emberek digitális manipulálását. Trump szavaival élve:

"Sokan nem élik túl ezt a fajta online zaklatást. Ma azt mondjuk: ezentúl teljesen illegális lesz."

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.