Új fejezet kezdődik szombattól a hazai üzemanyagár-szabályozásban, miután hatályba lép a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvény. Az Országgyűlés a héten fogadta el a jogszabályt, amely pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben, így a rendelkezések már másnaptól érvénybe lépnek - írja a 24.hu az MTI nyomán.
A törvény indoklása szerint a döntést a nemzetközi energiapiaci helyzet kedvezőbbé válása tette lehetővé, de a forint megtáltosodása is segített. Ugyanakkor a jogalkotók meghagyták annak lehetőségét, hogy rendkívüli körülmények között ismét beavatkozzon az állam az üzemanyagárak alakulásába. Ha a piaci viszonyok jelentős mértékben megváltoznak, és az indokolttá teszi a fogyasztók védelmét, az illetékes miniszter rendeletben újra hatósági árat állapíthat meg a benzinre és a gázolajra.
A jogszabály nemcsak az árszabályozásról rendelkezik, hanem részletesen meghatározza az ellenőrzések és a szankciók rendszerét is. A szabályokat megszegő üzemeltetőkre 100 ezertől akár 150 millió forintig terjedő bírság szabható ki, ismételt jogsértés esetén pedig ideiglenesen be is zárhatják az érintett töltőállomást.
Szintén változnak a stratégiai kőolaj- és üzemanyagkészletek felhasználására vonatkozó szabályok. A jövőben a miniszter rendeletben dönthet arról, milyen feltételek mellett szabadíthatók fel ezek a tartalékok, milyen sorrendben történjen az ellátás, és szükség esetén akár fogyasztáskorlátozó intézkedéseket is elrendelhet.
A módosítás emellett pontosítja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrzési jogosítványait, valamint a bírságolás szabályait az üzemanyagkészletek felhasználásával és az esetlegesen ismét bevezetett hatósági ár alkalmazásával összefüggésben. A most elfogadott törvény a kihirdetését követő napon, vagyis szombaton lép hatályba.