Számtalan olyan esetet tudunk felsorolni, amikor egy-egy Microsoft fejlesztés nagyon félresikerült, és a cég rövid időn belül el is takarította, mintha soha nem is létezett volna. Ez nem csupán hardverekre, készülékekre, vagy mondjuk operációs rendszerekre igaz, hanem Windows alatti segédprogramokra is.
Sokkal ritkább az olyan eset, amikor valamit nagyon eltalál a Microsoft, ráadásul úgy, hogy ingyenesen adja és még csak nem is kérkedik vele, hogy mit sikerült megalkotnia. Esetünkben ez egy Windows segédprogram, ami Windows 10 és 11 tulajok számára egyaránt elérhető, de nem kötelező. A Windows Fényképekről van szó, ami azon ritka alapértelmezett Windows programok egyike, aminek letörlését, leváltását nem javasoljuk. Megmutatjuk, mire képes a Microsoft képnézegető és -szerkesztő alkalmazása.
Meglepetés váratlan helyről
Még a jobban sikerült, közönségkedvenc Windowsokra is igaz volt, hogy multimédia terén nem voltak kimondottan erősek. Képek terén mindenkinek a Paint ugrik be, ami - nem teljesen alaptalanul - több vicc tárgya is egyben. Noha az elmúlt 1-2 évben ez utóbbi is rengeteget fejlődött a Copilot integrációjával, most nem ezzel, hanem a Fényképek alkalmazással foglalkozunk behatóbban.
A Microsoft Windows alapértelmezett képnézegetőjének tekinthető applikáció egy abszolút letisztult kezelőfelületű mini app, amiről elsőre nem is gondolnád, mennyi funkció rejtőzik benne. A Fényképek alkalmazást indítva a Start menüből nem a képnézegető, hanem egy Galéria-böngésző nyílik meg, ami épp úgy illeszkedik a rendszerbe, ahogy az a nagy könyvben meg van írva - az OS-től automatikusan átveszi a Microsoft-fiók információkat, belistázza a OneDrive-ra szinkronizált és elmentett képeket, képes diavetítésre, külső adathordozóról importálásra és még az Apple iCloud fiókodat is képes bekapcsolni a rendszerbe, hogy egy helyről tudd kezelni minden fényképedet.
Gyors és célratörő
A képnézegető egy új ablakban nyitja meg a fotóidat, méghozzá rendkívül gyorsan és teljesen sallangmentesen (a Galéria ablaka a háttérben nyitva marad, ide bármikor visszatérhetsz). A nézegető teljes programablakát a fénykép tölti ki, az extra vezérlők gombjai felül a két sarokba, valamint az alsó, keskeny sávba lettek száműzve. A nézegető támogat mindenféle egérmozgást (például a görgő funkciója változtatható, de alapértelmezetten nagyításra használható), emellett gyorsbillentyűkkel is vezérelheted a programot.
A jobb felső sarokban négy színes ikonnal hívhatod elő a releváns Microsoft szolgáltatásokat és programokat. Hasznos például a Tervező (Designer), ami a feliratozás és alapvető korrekciók, vágások mellett generatív mesterséges intelligenciával létrehozott elemekkel is képes feldobni képeidet. Van benne objektum-radír, intelligens kivágás, prompt-alapú tartalomelőállítás és még rétegkezelés is.
A nézegető ablakának alsó sávjában a Meta adatokat tudod előhívni, méretezhetsz, kedvencnek jelölheted az adott képet (ezt is szinkronizálja a OneDrive-oddal, amennyiben megengedted neki az összekapcsolódást), valamint teljes képernyős nézetre válthatsz. Középen két ikon húzza meg magát szerényen, pedig mindkettő igen erős funkcionalitással bír. Az egyik azonnali OCR-t, vagyis optikai karakterfelismerést végez az adott képen, így a feliratokat máris másolhatod át bármely más applikációba. A másik a képalapú keresést aktiválja, vagyis egy böngészőablakot nyit meg, és a Bing képkeresőjét tölti be, benne már az adott képpel. Ezzel például termékekre, helyszínekre, emberekre tudsz egyetlen kattintással rákeresni. Azt azonban hozzá kell tennünk, hogy a Binget megváltoztatni például Google Lensre nem lehet (és valószínűleg később sem lesz ilyen lehetőség).
A bal felső sarokban gyorsfunkciókat aktiválhatsz (nyomtatás, forgatás, törlés, átméretezés), valamint átléphetsz szerkesztő módba. Ilyenkor megváltozik a program ablaka és hat csoportba rendezve érheted el a képszerkesztő szolgáltatásokat. Első a méretezés, forgatás, vágás, ezt követi a színek és kontraszt manuális korrekciója. A képjavítás automatikus és egyszerű képminőség-javítást kínál, emellett előre beállított szűrők szerint is átalakíthatod képedet, ha pedig írni, jegyzetelni szeretnél a képre, a Korrektúra pontot kell választanod.
A két utolsó pontban maximálisra pörgette az AI-t a Microsoft. Itt tudod a Generatív törlést, más helyeken varázsradírnak nevezett funkciót használni, amivel a bekarikázott tárgyakat, embereket távolíthatod el a képről. A hatodik pontban automatikusan megtalálja a program a kép fókuszában lévő személyt vagy tárgyat, majd a hátteret életleníti, teljesen eltávolítja, vagy ha úgy tetszik, lecseréli. A kiválasztás persze nem mindig sikerül tökéletesen, így a maszkot tudod bővíteni vagy szűkíteni a Háttér ecset vezérlő segítségével.
Kezes társ a mindennapokban
A Windows Fényképek applikáció kellemes meglepetés a Microsoft segédprogramjainak özönében, ahol azért sok olyan is van, amik nélkül meg tudnánk lenni, vagy éppen olyan lemaradásban vannak, hogy érdemesebb egy másik alternatívával kiváltani. Sokáig ez volt a helyzet a képnézegető és -szerkesztő alkalmazással is, ám a Fényképek a mostani állapotában is már gyors, egyszerű, és ha kell, roppant hasznos segédprogram.
Még jobb hír, hogy itt nem áll meg a Microsoft és tovább fejleszti az alkalmazást. A soron következő új funkció a Copilot mély integrációja, ami segíteni fog az adott kép javításában, a képen látható tárgyak és személyek felismerésében, emellett pedig a Fájlkezelőben előhívható Fényképek gyorsmenüt is kiterjeszti direkt funkciókkal (például képalapú keresést vagy objektumtörlést aktiválhatsz már a kép megnyitásakor).
Azt már csak remélni tudjuk, hogy talán kedvet kap néhány másik Microsoft fejlesztőbrigád is, hogy hasznos és kezes segédprogramokkal bővítse a Windows fegyverarzenálját.