Az elmúlt években a videokártyák piaca komoly átalakuláson ment keresztül. A chiphiány, a kriptobányászat felfutása, majd összeomlása, valamint a folyamatos infláció együttesen azt eredményezte, hogy amit néhány éve megfizethető középkategóriás gamer kártyának hívtunk, ma már sokszor prémium ársávban található portéka. A 100-150 ezer forintos árszegmens lassan eltűnőben (vagy épp alsókategóriássá alakult), a valódi középkategória ma inkább 200-250 ezer forint között mozog.
A játékosok elvárásai azonban nem változtak: 1080p vagy 1440p felbontás mellett maximális, vagy ahhoz közeli beállításokkal szeretnének játszani, kompromisszumok nélkül, stabil 60 vagy akár 100+ fps mellett. Az Nvidia és az AMD közötti verseny ezen a szinten kiélezettebb, mint valaha, de a vásárlók egyre inkább érzik, hogy a VRAM-kapacitás és az ár-érték arány kulcskérdéssé vált. A 8 GB memóriával szerelt kártyák egyre gyakrabban fulladnak ki a legújabb játékoknál, különösen 1440p-ben, viszont a 16 GB VRAM-ot kínáló modellek már nem csak felsőkategóriás árcédulával érkeznek. Ha még emlékszel, 2022-ben üstökösként csapódott be a játékosok közé az Intel ARC 770, ami 16 GB memóriájával egészen hihetetlen jövőképet rajzolt fel, nagy kár, hogy a driveres hiányosságok és a hullámzó sebesség miatt végül nem tudta megreformálni ezt a szegmenst.
Visszatérve a jelenlegi feszített piaci helyzetre, az RX 9060 XT egy kifejezetten érdekes ajánlat. Az RDNA 4 architektúrára épülő kártya papíron azt ígéri, hogy a középkategória végre újra valóban elérhetővé válik; nagy szavak, és nem az első ilyen ígéret az AMD-től. Megnéztük, mit tud ez a GPU a gyakorlatban: ezúttal az ASUS TUF Gaming OC változata adja a pluszt a remek alaphoz.
Architektúra és specifikációk
Az RX 9060 XT lelkét a Navi 44 GPU adja, amely az AMD aktuális RDNA 4 architektúrájára épül. A chip 4 nm-es gyártástechnológiával, körülbelül 199 mm²-es lapkamérettel és közel 30 milliárd tranzisztorral készül. Összesen 32 RDNA 4 Compute Unit található benne, ami 2048 stream processzornak felel meg, továbbá 32 ray tracing gyorsító és 64 dedikált AI-gyorsító is helyet kapott a kor elvárásainak megfelelően. A referencia GPU-alapórajel nagyjából 1700 MHz, az ún. Game Clock 2530 MHz, míg a Boost órajel elérheti a 3130 MHz-et, de az RDNA 4 fejlesztéseinek köszönhetően a chip rendkívül magas frekvenciákon is üzemképes, akár 3300 MHz feletti boosttal terheléstől függően. Ez jelentős előrelépés az előző generációhoz képest, és hozzájárul ahhoz, hogy a kisebb magszám ellenére se maradjon le drasztikusan a nagyobb RX7000-as modellektől.
A kártya a Navi 44 GPU mellett 16 GB GDDR6 memóriát kínál, 128 bites memóriabusszal és 20 Gbit/s effektív memória-sebességgel, ami 320 GB/s sávszélességet eredményez. Az RDNA-architektúrákra jellemző, immáron harmadik generációs Infinity Cache ugyan csupán 32 MB méretű, de így is segíti a szűkebb memóriabusz okozta korlátok enyhítését.
A teljes kártya tipikus fogyasztása 160 Watt körül alakul, de a valós működés során 150-180 Watt közötti értékeket mérhetsz attól függően, hogy mely partnergyártó megoldását választod. Az energiaellátást egyetlen 8 tűs PCIe tápcsatlakozó biztosítja, tehát nincs szükség az újabb, vitatott megbízhatóságú 12VHPWR csatlakozóra. A kimeneti portkínálat egy HDMI 2.1 és két DisplayPort 2.1 csatlakozóból áll, a kártya pedig PCIe 5.0 x16 interfészt használ.
Ha most csak a hivatalos bejelentést vesszük alapul, a listaár 349 dollár a 16 GB-os verzió esetében, míg az olcsóbb, 8 GB-os változatért 299 dollárt szeretne kérni az AMD. Ez így indokoltnak is tűnik, hiszen a specifikációk alapján az RX 9060 XT papíron kifejezetten erős középkategóriás kártya, amely nemcsak, hogy jelentősen felülmúlja az előző generációs RX 7600-at (átlagosan 40-50%-os teljesítménynövekedéssel 1080p felbontásban), hanem megszorongatja az Nvidia RTX 50-es szériájának hasonló árú tagjait is. Érdekesség, hogy az AMD a 9000-es szériánál visszatért a PCIe 5.0 x16 interfészhez, szemben a korábbi x8 megoldással, így a kártya nem szenved sávszélesség-hiányt régebbi, például PCIe 3.0-s rendszerekben sem. Ez különösen az olcsóbb 8 GB-os modellnél lehet fontos, hiszen a rivális RTX 5060 csak x8-as csatolót használ, ami egy régebbi gépben korlátozhatja annak teljesítményét.
Ahogy egy TUF Gaming rákészül a középkategóriára
Az általunk tesztelt ASUS TUF Gaming Radeon RX 9060 XT OC kiadás masszív, háromventilátoros hűtővel és megerősített felépítéssel érkezik, miközben ad némi gyárilag megemelt órajelszintet, amit később te magad nyomhatsz még feljebb. Mivel az AMD nem készített referenciakártyát, ezért cseppet sem meglepő, hogy a gyártók azonnal megpróbálják megadni a prémium érzetet egyedi hűtésekkel és tuningbeállításokkal; csak aztán nehogy sokkoló legyen az árcédula a sztori végén.
De beszéljünk tesztünk szereplőjéről, amelynek egyik fő erőssége az emelt órajel. A gyári tuningot engedélyező OC-profilban a Boost órajel akár 3340 MHz-ig is felkúszhat, ami körülbelül 200 MHz-cel magasabb a referenciaértékhez képest, és ezzel 5-6%-os plusz teljesítményt kapsz rögtön a kicsomagolás után. Ekkor a Game Clock is megemelkedik, bár a tényleges játék alatti frekvencia mindig az adott terheléstől függ.
A 3 GHz-es határt bőven átlépő GPU-hoz elkél a megfelelő hűtés, a TUF-receptben pedig olyan hozzávalók vannak, amikkel elkerülheted a túlmelegedést. Ismerős lehet más kártyákról a 2,5 kártyahelyes, extra hosszú hűtőborda, amely három darab Axial-tech ventilátort használ. Ezek dupla golyóscsapágyas kialakításúak, ami akár 80 ezer üzemórás élettartamot biztosít: a gyártó állítása szerint kétszer annyit, mint a hagyományos csapágyak. Szintén ismert az ASUS egyedi megoldása, hogy a két szélső ventilátor ellentétes irányban forog a középsőhöz képest, ezzel csökkentve a légáramlási turbulenciát és javítva a hűtés hatékonyságát. Alacsony terhelésnél a ventilátorok szerepe lecsökken, a hűtés teljesen passzív módra vált: 55 Celsius-fok alatt a légkavarók meg sem mozdulnak, és csak 60 fok felett indulnak be automatikusan, fokozatos görbe szerint, amely az optimális egyensúlyt tartja a hűtőteljesítmény és a zajszint között. A hűtés tehát nemcsak erős, de intelligensen szabályozott is, de természetesen bármikor lehetőséged van saját ventilátorprofil beállítására.
Viszonylag ritkán beszélünk róla, de az ASUS a TUF (The Ultimate Force) sorozathoz híven átlagon felüli strapabírósággal rendelkező felépítést alkalmazott. Magas minősítésű tekercsek, MOSFET-ek és 5K fekete szilárdtest-kondenzátorok gondoskodnak a megbízhatóságról, amelyek 52%-kal tágabb hőmérséklet-tűrést és akár 2,5x hosszabb élettartamot biztosítanak, mint a hagyományos alkatrészek. A nyomtatott áramkört egy speciális bevonat védi, amely megakadályozza, hogy por, nedvesség vagy egyéb szennyeződések okozzanak rövidzárlatot, valamint a mérnökök itt is felhasználták a GPU Guard nevű technológiát, ami lényegében a chip körüli NYÁK megerősítése. Ez jelentősen csökkenti a hajlításból eredő repedés vagy sérülés esélyét a grafikus processzor tokozásánál, így a nehéz hűtőborda és a szállítás közbeni behatások kevésbé veszélyeztetik a kártya épségét.
A legkevésbé meglepő, de hasznos tulajdonságok közé tartozik az apró kapcsolóval váltogatható dupla BIOS-profil: a Performance (P) mód a maximális teljesítményt célozza meg, míg a Quiet (Q) mód a halkabb működést helyezi előtérbe. Ezen kívül az ASUS GPU Tweak III szoftver segítségével részletesen monitorozhatod és módosíthatod a kártya beállításait, így többek között az órajelet, a feszültséget vagy ahogy fentebb említettük, a ventilátorprofilokat is finomhangolhatod.
Hagyományos tápellátás és moderált fogyasztás
Az RDNA 4 architektúra egyik jelentős előnye az elődhöz képest a jobb energiahatékonyság, amely a gyakorlatban is jól megmutatkozik. Az RX 9060 XT tipikus teljesítményfelvétele (TGP) 160 Watt körül alakul, ami nagyjából megegyezik az Nvidia GeForce RTX 5060 Ti értékével.
Ez a fogyasztási érték azt is jelenti, hogy a kártya nem igényel különösebben nagy teljesítményű tápegységet. Egy minőségi, 500-550 wattos erőforrás bőségesen elegendő a rendszer számára, ráadásul egyetlen 8-tűs PCIe tápcsatlakozóval kell számolnod, nincs átalakító, nincs felesleges kábelkorbács. Ez kifejezetten jó hír azok számára, akik nem akarnak új tápegységet vásárolni, vagy kifejezetten óvakodnak az új 12+4 tüskés adapterek használatától, mert ennél a modellnél erre szerencsére semmi szükség.
Áttérve a hőtermelésre, a kártya üzemi hőmérséklete tartós terhelés alatt is mindössze 62-65 Celsius fok között alakult zárt házban, ami kiváló eredmény. A három ventilátor eközben csendben végezte a dolgát: a zajszint gaming közben minimális, szinte beleolvad a gépház többi ventilátorának alapzajába, egy-egy rosszul megválasztott komponens hangja simán felülmúlja.
Üresjáratban - például az operációs rendszer asztalán vagy internetezés közben - a kártya a 0 dB-es üzemmódot használja, a ventilátorok mozdulatlanok. Ezen passzív működés alatt a hőmérséklet 40 Celsius fok körül stabilizálódott.
Ha viszont túlhajtásra kerül a sor, a TUF hűtés teljesítmény-tartaléka bőségesen elegendő, nem túlmelegedés miatt lesz instabil a képkockák kirajzolása. A 200 MHz-nyi magórajel-növelést követően is alig léptük át a 70 Celsius-fokot, a ventilátorok pedig csak enyhén pörögtek fel, így összeségében még mindig halknak mondható a működés. A kártya nem produkált semmilyen throttlingot, és hosszú órákon át tartotta a magas boost frekvenciákat.
Na jó, de hol van a tuningplafon?
A tuning terén kifejezetten kellemes tapasztalatokat szereztünk, és nemcsak a szolid hőfokok miatt. Az Adrenalin szoftverben elérhető OC-csúszkák segítségével sikerült nagyjából 200-250 MHz-cel megemelni a GPU órajelét, aminek köszönhetően a kártya boost órajele már a 3,4-3,5 GHz-es tartományt is elérte. Kifejezetten lenyűgöző érték egy gyárilag középkategóriásnak szánt grafikus kártyától. A tuninghoz körülbelül 5-10 százalékkal emeltük meg a power limitet (ezt az TUF BIOS-a szerencsére lehetővé is teszi), de ebből szinte semmit nem érzékelni a szoftveres kijelzésen túl. A fogyasztásmérőnk minimálisan jelzett csak növekményt a teljes rendszerre vonatkozóan, úgy tűnik, a GPU-ban kártyától függetlenül nagyobb tartalék van, mint amihez a korábbi generációknál szoktunk.
A memóriát illetően viszont nem tudunk ennyire pozitív eredményekről beszámolni. A GDDR6 modulok gyárilag 20 Gbit/s sebességen működnek, és csak minimális növelést viseltek el; nem lepődtünk meg, hiszen az SK Hynix modulokat erre az effektív sebességre hitelesítették, ilyenkor egészen kicsi az esély a nagymértékű frekvencianövelésre. Ez azonban nem jelent tényleges problémát, hiszen a 128 bites memóriabusz mellett a plusz 5-6 GB/s sávszélesség-növekedés amúgy sem hozott volna látványos teljesítménynövekedést. A magórajel tuningjával viszont könnyedén elérhető körülbelül 5-10 százaléknyi extra teljesítmény, ami bizonyos játékokban jól jöhet, főleg akkor, ha "ingyen" megkapod, és a hűtés is bírja a tempót.
Nagyon jó, de nem tökéletes
Az AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB az idei év egyik legjobban sikerült videokártyája lehet a középkategóriában, ha a gyártók rendben tartják az árakat. Tesztjeink és játékosok visszajelzései alapján egyértelműen kijelenthető, hogy ár-érték arányban kiemelkedő kártya született. Valóban elhozza a klasszikus középkategória legjobb teljesítményét, így remek választás azok számára, akik 1080p vagy 1440p felbontáson szeretnének kompromisszummentes játékélményt.
Erre ad megnyugtató biztosítékot a kártya 16 GB memóriája, amely hosszabb távon is jelentős előnyt jelent, míg a konkurens modellek 8-12 GB memóriája egyre inkább szűk keresztmetszetté válhat. Teljesítményben bőven hozza az elvárt szintet: a Radeon RX 9070 széria által kitaposott ösvényen haladva az RX 9060 XT felveszi a versenyt az Nvidia aktuális ajánlataival, sőt, bizonyos területeken még meg is előzi azokat. Külön öröm, hogy mindezt relatíve alacsony fogyasztás és kiváló hőmérsékleti mutatók mellett teszi. Nem kell attól tartanod, hogy a kártya forrófejű vagy zajos lenne. Egyetlen 8-tűs tápcsatlakozóval beéri, és az olyan prémium modellek, mint az ASUS TUF Gaming, kifejezetten kiemelkedő teljesítményt és halk működést biztosítanak.
Természetesen nincs rózsa tövis nélkül. Hátrányként említhető, hogy a ray tracing teljesítmény még mindig elmarad az Nvidia kártyákétól, különösen komplex, path tracing típusú effektek esetén. Emellett maga az RDNA 4-es sorozatról szinte most került le a tojáshéj, így a driveroldali támogatás sem tökéletes még, ám ebben remélhetőleg csak pozitív változások várhatók. És akkor még nem említettük a DLSS vs. FSR párharcot, amiben előbbi még mindig jobb, és a kiterjedtebb játéktámogatás is nyomós érv lehet.
A termékpaletta kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a 8 GB-os RX 9060 XT verzió létjogosultságát érthető módon sokan megkérdőjelezik. Mi sem vagyunk ezzel másképp, kizárólag a 16 GB-os modellt ajánljuk, hiszen a kisebbik változat ugyan olcsóbb, de a memóriaszűkösség a jövő játékainál gyorsan korlátozó tényezővé válhat. Nem véletlen, hogy az AMD is kizárólag a nagyobb memóriával szerelt verziót küldte ki a sajtónak tesztelésre, a 8 GB-os kistestvérről hallgatnak, csak néha-néha védik meg létezésének jogosultságát.
Ha tesztünk alanyáról beszéltünk, az ASUS TUF Gaming RX 9060 XT OC konkrétan egy remekül sikerült implementáció. Halk és hatékony hűtése, strapabíró alkatrészei, a Dual BIOS lehetőség és a gyári OC mind hozzáadott értéket képviselnek. Bár valamivel drágább, mint a legegyszerűbb alapmodellek, cserébe felsőkategóriás élményt nyújt egy megfizethető grafikus kártya áráért. Sokat tesz ahhoz, hogy az RX 9060 XT 16 GB méltó tagja legyen az új Radeon-generációnak. Telitalálat azoknak a 1080p-s és 1440p-s élményekre vágyó játékosoknak, akik okosan akarják elkölteni a VGA-fejlesztésre félretett pénzüket.