Ez elmúlt évek bezártsága és korlátozásai után idén nyáron már semmi sem állíthat meg minket abban, hogy felfedezzük a világot és kiélvezzük a jó időt. Persze mindannyian különbözőek vagyunk, és míg egyesek a csendes hegyi túrákat, mások a zajos vízparti bulikat preferálják, de egy dolog közös: néhány év távlatából szeretettel vesszük elő az ezekről készült felvételeket.
Bár az okostelefonok ma már elképesztő kameratechnológiával vannak felszerelve, nem alkalmasak mindenre. Nem lehet velük több száz méter magasból pásztázni a tájat, ahogy egy bukósisakra vagy jet ski kormányára is viszonylag körülményes felpattintani őket. Hogy az igazán izgalmas, megismételhetetlen pillanatokat biztosan meg tudjátok örökíteni és legyen mit mutogatni később a haveroknak, az alábbiakban összeszedtünk 3 drónt és 3 akciókamerát a MediaMarkt kínálatából, amikkel szerintünk kihozhatod a maximumot az idei nyárból.
Ha csak most ismerkedsz
Hiszünk abban (sőt, tapasztalatból mondjuk, nem pusztán hitből), hogy a belépő szinten is találni megbízható eszközöket, amik remek ár-érték arányukkal kiemelkednek a tömegből. Nem kell mindenkinek milliókat befektetni a technikába, hiszen első körben valószínűleg egyébként sem fogja tudni minden felhasználó kiélvezni az ilyen eszközökben rejlő maximális potenciált.
LAMAX x7.1 Naos
Zsebpénzbarát akciókamera kategóriában egyértelműen a LAMAX x7.1 Naos modelljét jelöljük, ami elérhető ára ellenére egy elképesztően sokoldalú, már-már szemtelenül sok extrával megtámogatott kütyü. A kamera képes natív 2.7K-s, 30 fps-es videók rögzítésére és akár 4K-s timelapse anyagok készítésére, rögzíthetünk filmszerű, lassított felvételeket és akár sorozatképeket is. A 170 fokos látószögű objektívvel biztosan nem maradunk le semmiről, a felvételeket pedig azonnal vissza is nézhetjük a beépített LCD kijelzőn.
És miközben az eszköz mindenestől kerül annyiba, mint egy néhány kiegészítőből álló csomag egy GoPro kamerához, nem spóroltak az extrákon sem, sőt! A 30 méterig vízálló védőtokon kívül még több mint 20 extrát találunk a csomagban, mint amilyen a távvezérlős karkötő, amiért más gyártóknál súlyos felárat fizetünk. Ezekkel tényleg bárhová rögzíthetjük a kamerát, legyen szó bukósisakról vagy bringáról, sőt, ha a szükség úgy kívánja, még webkameraként is használhatjuk.
DJI Mini 2 SE
Aki gépen szállna fölébe, annak kicsit mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, a drónozás ugyanis nem egy kifejezetten olcsó hobbi, de szerencsére ebben a szegmensben is egyre több az elérhető árú eszköz, ami maximálisan kielégíti a hobbi-reptetők igényeit. A DJI Mini 2 SE egy alig 249g súlyú kopter, ami nemcsak azért remek, mert nem kell nehéz dolgokat cipelnünk, hanem azért is, mert a 2024-ben életbe lépő törvénymódosítás után is a legkisebb, legkevesebb követelménnyel rendelkező kategóriában maradhat, így a reptetéséhez nem szükséges külön vizsgát letennünk.
Parányi mérete azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy csak a kertben tudunk vele repkedni teljes szélcsendben: az akkumulátor akár 31 perces repülési időt kínál, ellenáll a 38 km/h-s szélnek is, a mobilapplikáción keresztül pedig akár 10 km-es távolságból is átküldi a videójelet. Amellett, hogy a 3-tengelyes stabilizátorral felszerelt kamera gyönyörű 2.7K videókat készít, számos kreatív mód is segíti a pilótákat. Hogy a kezdők is könnyen eligazodjanak, a drón le- és felszállását egyetlen koppintással abszolválhatjuk, és az eszköz képes automatikusan visszatérni a kiindulás helyére, ha esetleg eltévednénk vele, vagy az akkumulátor úgy kívánja, így biztosan nem fogjuk nyomát veszteni.
Ha nem akarsz kompromisszumot kötni
Ha valaki hajlandó egy kicsit mélyebben a zsebébe nyúlni, esetleg már kimaxolta a kezdő kategória kínálta lehetőségeket és szeretne szintet lépni, annak bőven van miből válogatnia a MediaMarkt kínálatában.
LAMAX W 10.1
Sportkamerák terén maradunk a LAMAX modelljénél, elsősorban azért, mert miközben a prémium szegmensből emelnek át funkciókat, az árazás itt is földhözragadt, a kiegészítők tárháza pedig párját ritkítja. A LAMAX W 10.1 már natív 4K felbontású 60 fps-es videókat készít és nem maradt ki belőle a prémium stabilizátor sem, így bármilyen extrém helyzetben tesszük is próbára, biztos, hogy lenyűgöző lesz a végeredmény. Ha valaki nem éri be ennyivel, akkor interpolált 6K@30fps-t is választhat, vagy pörgetheti a 240 fps-es, lassított felvételeket
A rengeteg extra mellett természetesen a vízálló tok sem maradt ki a csomagból, ezzel a modellel azonban tok nélkül is merülhetsz egészen 12 méterig. És hogy ne csak az akció legyen fókuszban, a kamera elejére is került egy kijelző, ami ideális vlogok rögzítéséhez, hiszen mindig látod a kompozíciót, ha magad felé fordítod a kamerát. A mobilapp mellett természetesen ez is vezérelhető a csuklóra pattintható távirányítóval, ami szintén a csomag része.
AUTEL EVO Nano+
Nem a DJI az egyetlen gyártó, amely igyekszik minél több tudást belepréselni minél kisebb kopterekbe, szorosan a nyomában repül az AUTEL EVO Nano+ drónja, ami több különböző színben is elérhető. Az alig fél kilós szerkezet 50 megapixeles légifelvételek készítésére is képes, az f/1,9-es rekeszértéknek köszönhetően pedig gyenge fényviszonyok között is gyönyörű fotókat és videókat készít. Támogatja a HDR-t, az így készített fotókból digitális utómunkával lenyűgöző képeket varázsolhatunk, de ha nem akarunk hosszasan bajlódni a szerkesztéssel, akkor a kütyü saját applikációjából is választhatunk sablont, ami zenére fűzi össze a felvételeinket, így percek alatt elkészíthetünk egy mutatós videót.
Persze a sok extra lehetőség nem azt jelenti, hogy kezdők ne igazodnának ki ezen a drónon, sőt! Az EVO Nano fejlett akadálykerülő rendszerrel rendelkezik, így észleli a környezetében fellelhető tárgyakat és automatikusan fékez, elkerüli az ütközéseket. Emellett rendelkezik automatikus célpontkövetéssel is, így bármilyen emberre, állatra vagy tárgyra ráállíthatjuk, a drón leköveti a mozgását és fókuszban tartja anélkül, hogy nekünk kellene gépészkedni a távirányítóval.
Ha a legjobbat akarod
Megérkeztünk a felsőkategóriához. Ezek az eszközök mindent tudnak, és még annál is egy kicsit többet, így a profik minden helyzetben a lehető legjobb felvételeket rögzíthetik.
GoPro Hero 11 Black
Az akciókamerákat szinte mindenki a GoPro márkanévvel azonosítja, nem véletlenül: az ő innovációik indították világhódító útjára ezt a szegmenst, és a mai napig képesek megújulni. Még ha a most említett GoPro Hero 11 Black külsőre nem is változott semmit az elődjéhez képest, ennek köszönhetően ugyanakkor a régi kiegészítők továbbra is használhatóak maradtak, ha valaki csak generációt váltana.
A 27 megapixeles szenzornak köszönhetően a Hero 11 5,3K-s felbontású videókat készít másodpercenként 60 képkockával, és mindezt akár 8x-os lassításban is élvezhetjük, ha "hajlandóak vagyunk lemenni" 2.7K-s felbontásig (a belépő szinten ez volt a csúcs). A vállalat díjnyertes képstabilizátora továbbra is verhetetlen, ami mellé megérkezett a Horizon Lock technológia, ami akkor is vízszintesen tartja a felvételt, ha a kamera megdőlt közben, így minden eddiginél lenyűgözőbb felvételeket készíthetünk. A lencse vízlepergető hatású bevonata extrém körülmények közt is garantálja, hogy semmi ne ronthassa el a felvételt, amit Wi-Fin keresztül azonnal tölthetünk is a felhőbe, és akkor az éjszakai fotózásról és timelapse-ről, fényfestés funkcióról vagy a hangvezérlésről nem is beszéltünk.
DJI Mavic 3 Classic
A jól megkompontált légifelvételek már gyengébb minőségben is nagyon hatásosak tudnak lenni, de ha egy olyan drónnal készítjük őket, mint amilyen a DJI Mavic 3 Classic, akkor tényleg bárkit lenyűgözhetünk velük. A drón kameráját a legendás fényképezőgépeiről ismert Hasselblad készítette, a professzionális 4/3-os CMOS szenzornak és a nagyon szigorú szabványoknak köszönhetően pedig elképesztően élethű, részletes felvételeket készíthetünk akár szédítő magasságokból is.
A beépített távolságmeghatározó rendszer mindig tökéletesen éles képeket biztosít, a pixel-szintű kalibráció pedig garantálja, hogy utómunka nélkül is fantasztikus legyen a végeredmény. Az akár 4K 120 fps-ben készülő felvételeket egy 1 TB-os SSD-re menthetjük, miközben a drón 1080p/60 fps-es élőképet továbbít a pilótához, ami nemcsak a rögzítést, de a vezérelést is megkönnyíti. A Mavic 3 Classic akár 15 km-es távot is képes megtenni, parádésan bírja a szelet, egy feltöltéssel pedig akár 46 percet is tölthet a levegőben. Érzékeli és elkerüli az akadályokat, a robotpilóta nemcsak hazahozza, de sebességtartásra is képes, és bármilyen körülmények közt gyönyörűen lebeg egyhelyben, így lélegzetelállító hosszú expozíciós képeket és timelapse videókat készíthetünk vele.
Ha ezek esetleg nem nyerték el a tetszésed, semmi gond: a MediaMarkt kínálatában rengeteg további drón és kamera található, és bátran kérhetsz segítséget az üzletekben a szaktanácsadóktól, akik igényeidnek, felhasználási szándékaidnak megfelelő terméket fognak ajánlani.