A Google közzétette legfrissebb fenntarthatósági jelentését, amely egyértelműen rámutat arra, hogy az AI és felhőalapú szolgáltatások robbanásszerű növekedése brutális mértékben hajtja fel az áramigényt. A 2024-es év során a vállalat összesen 32,1 millió megawattórát fogyasztott, ebből 30,8 milliót kizárólag az adatközpontjai, vagyis a teljes energiafelhasználás 95,8 százalékát. Ez több mint kétszerese annak, amit a Google adatközpontjai még 2020-ban elhasználtak, a nagy AI-bumm előtt.
Ha még messzebbre tekintünk vissza: tíz éve, 2014-ben a Google adatközpontjai csupán körülbelül négymillió megawattórát használtak fel, így a fogyasztás mára a hétszeresére nőtt. A 2024-es évben a Google teljes áramfelhasználása 27 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ami szintén gyorsuló ütemet jelent a 2023-as 17 százalékos növekedéshez viszonyítva.
A vállalat ennek ellenére igyekszik fenntarthatóbbá tenni működését, és azt állítja, hogy az energiaigény drámai növekedése mellett is sikerült csökkenteni az adatközponti kibocsátásokat. 2024-ben 12 százalékkal csökkentek ezek a kibocsátások, részben hatékonyabb adatközponti működéssel, részben pedig tisztaenergia-programokkal. Az egységnyi áramra jutó számítási teljesítmény az elmúlt öt év során hatszorosára nőtt, és a power usage effectiveness érték már 1,09-nél jár - ez közelít a fizikai minimumként ismert 1,0-hoz, és a cég szerint már egy századmásodperces javulás is jelentős hatással lehet.
A Google világszinten 100 százalékos megújulóenergia-egyezést tart fenn 2018 óta, vagyis minden felhasznált megawattórához vásárol ugyanannyi zöld energiát. A 2024-ben megvásárolt tisztaenergia-kvóták 8,2 millió tonnányi szén-dioxid kibocsátásától kímélték meg a légkört. A cég emellett újabb, összesen nyolc gigawattnyi kapacitásra kötött szerződést, többek között egy geotermikus erőműre Nevadában, valamint napelemparkokra Dél-Karolinában és Oklahomában. A jövőben nukleáris forrásokkal is számolnak.
Bár a Google jelentős eredményeket ért el az energiahatékonyságban és a tisztaenergia-használatban, az adatközpontok rohamos terhelése és az AI térnyerése új kihívások elé állítják a vállalatot. A jövőre nézve ezért kísérleti jelleggel bevezetik a "szén-intelligens" számítást, amely során a feldolgozási feladatokat olyan időszakokra és földrajzi helyekre időzítik, ahol a legkisebb a karbonlábnyom.