Hirdetés

A Google mesterséges intelligenciával turbózza fel a kisegítő technológiáit



|

Új eszközök érkeznek látás-, hallás- és tanulási nehézségekkel élőknek.

Hirdetés

A Google a Globális Akadálymentességi Tudatosság Napja alkalmából új, mesterséges intelligenciával támogatott kisegítő funkciókat jelentett be, amelyek célja, hogy még elérhetőbbé és személyre szabhatóbbá tegyék a digitális világot a fogyatékkal élők számára. A vállalat a bejelentéssel párhuzamosan új csalásmegelőző eszközöket is bemutatott a Chrome böngészőben, reflektálva a technológia egyre személyesebb jelenlétére a mindennapjainkban.

Az Android felhasználók számára a TalkBack, a Google képernyőolvasója új Gemini funkciókkal bővül. Ezek lehetővé teszik, hogy a látássérült felhasználók konkrét kérdéseket tegyenek fel a képernyőn megjelenő tartalmakról, például képleírásokról vagy aktuális képernyőelemekről, és a Gemini részletes, szöveges választ ad. Ez a funkció már 2024-ben debütált a Gemini TalkBack változatában, elsősorban a képaláírás nélküli vizuális elemek leírására. Mostantól viszont élő és interaktív módon is használható, komplex kérdésekre is reagál.

A Kifejező Feliratok (Expressive Captions) is szintet lép: a rendszer nemcsak a beszéd szöveges tartalmát írja ki, hanem a hangulatot, hanglejtést és háttérzajokat is érzékelteti, például sóhajtásokat, elnyújtott hangokat, füttyentést vagy dühös hangnemet is szöveges formában tükröz. Ez különösen fontos lehet hallássérültek számára, akik így teljesebb képet kapnak egy adott jelenet hangulatáról vagy jelentéséről.

Hirdetés

A Chromebook-felhasználóknak is jó hír érkezett: a Google partnerségre lépett az AP és SAT vizsgákat szervező College Boarddal, hogy az iskolai vizsgák alatt is elérhetők legyenek a kisegítő eszközök. A Bluebook tesztalkalmazás mostantól támogatja a ChromeVox képernyőolvasót és a diktálási funkciókat, így a diákok könnyebben hozzáférhetnek az oktatási anyagokhoz és vizsgafeladatokhoz.

A mobilos Chrome böngésző sem maradt ki az újításból: a Page Zoom segítségével mostantól csak a szöveget lehet nagyítani a teljes képernyő helyett - ez különösen jól jöhet olvasási nehézségekkel küzdőknek vagy gyengén látóknak.

Végül a Google beépített OCR (optikai karakterfelismerés) funkciót is kínál PDF dokumentumokra, így a képként beszkennelt fájlokat is képes értelmezni és felolvasni a képernyőolvasó.

A Google lépései jól illeszkednek a techóriás azon törekvéseihez, hogy a mesterséges intelligencia ne csak egy újabb trend legyen, hanem valódi, hétköznapi segítség, különösen azok számára, akiknek a technológia nélkülözhetetlen ablak a világra.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.