Az OpenAI hétfőn bejelentette, hogy egyelőre nem hajtja végre a korábban tervezett átalakulást profitorientált vállalattá. A döntés Sam Altman vezérigazgató azon törekvése ellenére született, hogy megszabaduljon a nonprofit igazgatótanács irányítása alól - különösen azután, hogy az tavaly rövid időre menesztette őt. Az átszervezési próbálkozásokat számos ellenállás kísérte, többek között Elon Musk pert is indított az ügyben, és más nagy techcégek - köztük a Meta - is ellenezték a váltást.
A nonprofit struktúra megtartása elsősorban a pénzügyi érdekekkel áll szemben. Az OpenAI küldetése szerint "a mesterséges intelligencia minden ember javát kell, hogy szolgálja", ami elvileg ellentétes a befektetői profitmaximalizálás céljával. Idén 40 milliárd dollárnyi tőkét szerzett volna a vállalat - főként a SoftBanktól -, de ennek feltétele a forprofit átalakulás lett volna. Most ez az összeg bizonytalanná vált. Ugyanakkor a cég kereskedelmi részlege, amelyet Altman vezet, átalakul Kft.-ből közhasznú részvénytársasággá (Public Benefit Corporation), amit sokan az esetleges tőzsdére lépés előkészítésének tartanak.
A nonprofit igazgatótanács továbbra is ellenőrzése alatt tartja a céget, de sokan megkérdőjelezik, hogy valóban a közjó érdekében történnek-e a döntések. Altman sikeresen eltávolította az őt menesztő korábbi testületet, és ma már olyan tagok ülnek a vezetésben, akik szorosabban kötődnek hozzá. A kritikusok szerint így könnyebben érvényesülhetnek a profitérdekek a nyilvánosan vállalt küldetéssel szemben. A vita középpontjában tehát továbbra is az áll, hogy vajon az OpenAI az emberiség javát szolgálja, vagy inkább egyre inkább üzleti célokat követ.