A republikánus politikai elit és a techvilág egyik legnagyobb alakja között eddig sem volt mindig zökkenőmentes a kapcsolat, de most végleg elpattant valami. A háttérben Donald Trump úgynevezett One Big Beautiful Bill névre keresztelt, masszív változásokat tartalmazó költségvetési törvényjavaslata áll, amely ellen Elon Musk saját bevallása szerint már a kezdetektől tiltakozott. A konfliktus előbb csak közösségi médiás pengeváltásnak tűnt, de mostanra politikai háborúvá élesedett, amelynek következményei messze túlmutatnak kettejük személyes ellentétén.
Musk a múlt héten egy sor kemény posztban ment neki Trump törvényének, az ő szavaival élve "őrült kiadásnak" titulálva a tervezetet. A világ leggazdagabb embere szerint a javaslat öt billió dollárral emelné meg az amerikai adósságplafont, amit már nem lehet szó nélkül hagyni. Az igazi bombát azonban az dobta le, amikor Musk belengette: ha a törvény átmegy, akkor új politikai pártot alapít, amely valóban a "nép érdekeit" képviseli. Szerinte a jelenlegi kétpárti rendszer csődöt mondott, amit egy mémesített elnevezéssel "Porky Pig Pártnak" titulált.
A Trump-féle reakció nem is váratott sokat magára. A volt elnök a saját közösségi platformján, a Truth Socialön reagált, ahol előbb az elektromos autókkal kapcsolatos politikai különbségeiket vette elő (Trump szerint ő mindig is ellenezte a kötelező EV-átállást), majd hirtelen személyeskedésbe csapott át.
"Elon talán több állami támogatást kapott, mint bárki a történelemben. Támogatások nélkül valószínűleg be is kéne zárnia a boltot, és visszamenni haza, Dél-Afrikába"
- írta Trump, ezzel egyértelműen célba véve Musk bevándorlói hátterét.
Ez a "menj vissza oda, ahonnan jöttél" típusú beszólás Amerikában történelmi súllyal bír, különösen, ha bevándorlókról van szó. Musk 2002 óta amerikai állampolgár, és a SpaceX, valamint a Tesla révén az USA egyik legfontosabb ipari szereplőjévé vált, így Trump célzása több volt, mint egy rosszízű odamondás, egyesek szerint ezzel lényegében az amerikai lojalitását is megkérdőjelezte.
Trump azonban nem állt meg itt. A poszt végén utalt a saját kormányzása alatt létrehozott Department of Government Efficiency (DOGE) nevű hivatalra, szavai szerint "érdemes lenne alaposan megvizsgálni, hová mennek Elon milliárdjai". Ezzel lényegében kilátásba helyezte, hogy a szövetségi kormányt politikai fegyverként vetné be Musk cégei, így a SpaceX és a Tesla ellen, amelyek évek óta jelentős állami megrendelésekből és támogatásokból élnek.
A válasz sem maradt el. Musk az X-en osztotta meg saját álláspontját, miszerint itt az idő minden állami támogatást megszüntetni, még azokat is, amelyek az ő cégeit segítik. Emellett nyíltan beállt Trump egyik republikánus kritikusának, Thomas Massie képviselőnek a kampánya mögé is, megerősítve, hogy pénzügyileg is támogatni fogja.
A két egykori szövetséges között mostanra alig maradt közös pont. A közéleti színtéren zajló vitájuk sokkal többről szól, mint elektromos autókról vagy költségvetési számokról: a hatalom és hűség kérdéséről, az amerikai identitásról, valamint arról szól, ki határozhatja meg a jövő politikai irányvonalát az Egyesült Államokban. És miközben Trump egyre inkább egy régi világot próbál visszahozni, Musk egy új rendet ígér, kérdés, hogy lesz-e elég támogatottsága, pénze és ideje ehhez, mielőtt a politikai gépezet maga alá nem gyűri.