Hirdetés

Hová lett a net? - így kapcsold le a sávszélesség-zabálókat



|

Otthon ma már magától értetődő a korlátlan és gyors internetkapcsolat, azonban ez nincs mindig így. Megmutatjuk, milyen rejtett funkciók és applikációk eszik meg adatkeretedet és lassítják netelérésed.

Hirdetés

Azt alighanem mindenki tudja, hogy mik azok az energiavámpírok: olyan eszközök, amelyek folyamatosan felvesznek valamennyi áramot. Nem olyan sokat, hogy az zavarónak tűnjön, de ha teljes hónapra levetítjük, akkor már szabad szemmel is látható mennyiségről van szó. Ennek mintájára a sávszélességvámpírok olyan eszközök vagy programok, amelyek folyamatosan fogyasztják az adatot - egyszerre nem feltétlenül olyan sokat, hogy az feltűnő legyen, de a hónap végi összesítésben meglepetést okozhatnak, miközben a netkapcsolatodat is lassítják. Néha egyébként a legváratlanabb eszköz is okozhat problémát: korábban járt már nálunk olyan légtisztító az egyik kínai gyártótól, amely havi szinten több gigabájtnyi adatot forgalmazott, ami teljesen indokolatlan. Segítünk ezeket megtalálni és kiiktatni.

Mindez azonban csak a történet egyik fele, mert az is lehet, hogy messze még az adatkeret vége, mégis úgy érzed, hogy az adatok csak csordogálnak. Tényleg bosszantó tud lenni, ha 250 Mbit helyett csak 1-2 Mbites sebességgel tudsz letölteni - de a probléma ilyenkor is  jó eséllyel gyorsan megtalálható. A cikk második felében ennek módját is megmutatjuk, de először nézzük, hogyan tudod magát az adatforgalmat korában tartani!

Érdemes egyáltalán foglalkozni a kérdéssel?

Akinek korlátlan adatforgalmat biztosít az internetelőfizetése, annak nem igazán probléma néhány gigabájt extra adat, azonban itt a nyár, amikor sokan kényszerülnek arra, hogy valamilyen módon a mobilnetet használják - ilyenkor pedig azért még mindig többségében vannak az adatkorlátos csomagok. Mint ahogyan a külföldre utazók számára is szinte mindig van valamilyen korlát, amibe bele kell férni, akár az EU-ban, akár az EU-n kívül tölti valaki a szabadidejét. Könnyen előállhat olyan helyzet is, hogy egy otthon gond nélkül üzemelő laptop - például - pár nap alatt, tudtunk nélkül, kimeríti a drága pénzen megvett internetcsomagot a világ másik felén.

Azt viszont érdemes tudni, hogy számtalan eszköz és szoftver lehet adatvámpír, lényegében minden háztartás egyedi ebből a szempontból - vannak tehát általános érvényű tanácsok és evidens kiindulási pontok, de a vizsgálódás adott esetben sziszifuszi munka lehet.

 

Hirdetés

Windows és más alkalmazások frissítései

A biztonsági frissítések telepítése kötelező, hiszen csak így lehet biztosra menni a tekintetben, hogy a hackerek nem fognak tudni adatot vagy pénzt lopni tőlünk (vagy még így sem, de ez most más kérdés). Szakértők szerint a legjobb ráadásul az, ha a frissítéseket maga a rendszer (vagy a programok) kezelik. Ezzel csak az a baj, hogy a fejlesztők a folyamatokat nem feltétlenül úgy optimalizálják, hogy az kímélje az adatforgalmat. A Windows biztonsági frissítéseit például a felhasználók alapesetben nemcsak a Microsoft szervereiről töltik le, hanem egymástól is, peer-to-peer alapon, pontosan úgy, mint amikor torrenteznek. Ez nyilván nem tesz jót az adatforgalomnak! Szerencsére ez a funkció kikapcsolható; a Gépház | Windows Update | Speciális beállítások | Kézbesítésoptimalizálás útvonalon a Letöltések engedélyezése más eszközökről funkciót kell kikapcsolni. Vagy legalább korlátozni a letöltéseket úgy, hogy a gépek csak a helyi hálózaton keresztül küldjék az adatokat. Ha a PC mobilhálózaton keresztül kapja az internetet, akkor érdemes kikapcsolni az automatikus frissítést is; a csomagok megjelenéséről így is értesülni fogsz, de saját magad választhatod ki, hogy mikor töltse le a Windows a frissítéseket. Egyébként mindez elég jól számítható is, mert a Microsoft minden hónap második keddjén adja ki a nagyobb javításokat.

A Windows frissítések viszont általában szerény méretűek, nem úgy, mint a játékok - az új vagy régi, de folyamatos fejlesztés alatt álló játékok esetében egy-egy csomag akár 15-20 GB-os, vagy még nagyobb is lehet. Az Age of Empires 2 Definitive Edition például nem egy mai játék, de a Microsoft még mindig frissíti, és bizony nem ritka, hogy az új változat 13 GB-nyi adatletöltést eredményez. A játékoknál tehát mindenképp megfontolandó lehet az automatikus frissítés kikapcsolása - főleg azoknál a címeknél, amikkel nem játszol nap mint nap. Nyilván az a kellemetlenség megvan, hogy ha mégis játszanál, akkor előfordulhat, hogy várnod kell, amíg egy vaskos frissítést letölt és telepít a számítógép.

A helyzet hasonló a komolyabb alkalmazásokkal is; egy böngészőfrissítés általában gyors és minden szempontból fájdalommentes, de mondjuk egy Photoshop esetében simán számíthatsz 1 GB körül adatmennyiségre is, ami egy nyaraláshoz vásárolt 10 GB-os adatkeret 10 százalékát megeszi.

Streaming eszközök

Az teljesen evidens, hogy ha valaki filmet néz a Netflixen, akkor azzal - beállításoktól függően - tetemes mennyiségű adatot is elfogyaszthat. Azt már kevesebben tudják, hogy a streaming szolgáltatók akkor is használnak adatot, amikor nem használod aktívan. Ilyenkor egy képernyővédőnek csúfolt, végtelenített videó fut, platformtól függően animációkkal, filmajánlókkal stb. A pontos számok beállítástól függőek, de egy Chromecast eszköznél nem elképzelhetetlen, hogy napi 500 MB adatot tölt le a "semmibe". Ez egy napra még nem vészes, de ha összeadjuk, akkor havi szinten máris 15 GB-nál vagyunk. Otthon ez nem probléma, de ha a nyaralóba is viszed a filmeket magaddal, akkor érezhetően gyorsabban fogy a net!

Mi a megoldás? Egyrészt a beállításoknál amit csak lehet, érdemes letiltani - a képernyővédőknél például a kiváló minőségű HD képernyővédők helyett lehet alacsony felbontású verziót is választani. Biztosra viszont csak úgy mehetsz, ha a streaming kütyüt kikapcsolod, amikor nem használod. Jó trükk lehet például az USB-s eszközöknél az, ha a tévé USB csatlakozójára kötöd, hiszen így az csak akkor kap áramot, ha a tévét is bekapcsoltad.

Okos biztonsági kamera

A biztonsági kamerák egyre nagyobb csoportja nemcsak a helyi hálózaton keresztül elérhető tárhelyre (pl. NAS) vagy memóriakártyára rögzíti a videókat, hanem a felhőben is tárolja a felvételeket. Ez abból a szempontból nagyon jó, hogy egy betörés esetén például a felvételek akkor is megmaradnak, ha a rabló észreveszi a kamerát is kiiktatja/elviszi magával.

Viszont ez a fajta működési elv értelemszerűen zabálja az adatot, ráadásul nemcsak akkor, amikor a felvétel a felhőbe kerül, hanem akkor is, ha vissza szeretnéd azt nézni. Hogy pontosan mekkora adatmennyiségre számíthatsz, az a beállítások függvénye, de itt azért már elég nagy számokkal is lehet dobálózni - főleg akkor, ha nemcsak egy, hanem több kamera is üzemel a háztartásban. Egyetlen kamera képes akár 100-500 GB adatforgalmat is generálni havonta!

És a helyzet az, hogy ezt az adatmennyiséget kiiktatni nem lehet, maximum törekedni arra, hogy minél kisebb legyen az adatforgalom. Például a 2K-felbontást csökkentheted Full HD-re, esetleg HD-re, a beállításoknál pedig kérheted azt is, hogy a kamera a felhőbe csak akkor töltse fel a videót, ha valamilyen esemény történt (azaz a kamera mozgást érzékelt).

Vírusok

Ha a fentieken végig rágtad magad, és még mindig kiugróan magasnak találod az adatforgalmat, akkor érdemes lehet egy második víruskeresőt telepíteni a PC-re, mert lehet egy olyan kártevő a gépen, ami az elsődleges védelmi vonalat valamilyen módon kijátszotta. PCW Max tagok az ESET védelmét minden hónapban ingyenesen használhatják.

Sziszifuszi meló

Ha a fentiek nem vezetnek eredményre, akkor jöhet az aprólékos meló. Érdemes a router webes kezelőfelületét kezelésbe venni először, mert sok termék meg tudja mutatni, hogy az éppen csatlakozó eszközök aktuálisan mennyi adatot fogyasztanak.

Ha így sem sikerült kiszűrni az eszközt, akkor egyesével húzd le a csatlakozó eszközöket egy-két napra a hálózatról, és nézd meg, hogy változik-e a helyzet. Ha pedig a router adatai alapján a PC vagy a notebook az, ami sok adatot használ, akkor telepítsd fel a Portmastert - ez egy alkalmazásszintű tűzfal, amivel programonként letilthatod az internetelérést. Az elv itt is ugyanaz: egyesével korlátozd a szoftvereket egészen addig, amíg meg nem találod a kis vámpírjaidat.

Ha van net, de nem elég gyors

Ha az internet sebessége nem megfelelő, akkor először mindig az alapokat kell ellenőrizni - az alapot pedig az infrastruktúra jelenti. Kiindulásképpen húzz ki mindent a szolgáltatói modemből (és tiltsd le a WiFi-t), és egyetlen notebookkal (vagy PC-vel) kapcsolódj rá, és teszteld a sebességet. Ebben az esetben a szolgáltató vállalásával egyező értékeket kell tudnod kimérni. Ha már itt gond van, akkor az nem a te hibád; vedd fel a kapcsolatot a szolgáltatóval!

Ha a sebesség megfelelő, akkor léphetsz egy szintet: ha routert is használsz, akkor dugd be a routert a modembe, és ismételd meg a mérést úgy, hogy most a routerhez csatlakozik a mérést végző eszköz közvetlenül, kábel segítségével. Ha a sebesség jelentősen csökkent, akkor a router beállításai nem megfelelőek - próbálkozz a gyári visszaállítással. Ha ez sem oldja meg a problémát, lehet hogy meghibásodott az útválasztó. Ha viszont még mindig gyors az internet, akkor következhet az újabb lépcső: teszteld a WiFi-t. Első körben úgy, hogy csak egyetlen eszköz csatlakozik rá. Itt már nincsenek egyértelmű számok arra vonatkozóan, hogy mit kell tudnod kimérni; egy AC1200-as router elvi sebessége 1200 Mbit/s körül alakul, de ez a 2,4 és 5 GHz-es sávon együtt értendő, csak az 5 GHz-es sávon 876 Mbit az elméleti maximum, ennek optimális esetben fele-harmada használható ki aktívan. Éppen ezért a sebességtesztet úgy végezd el, hogy közel vagy a routerhez. Ha a tempó rendben van, a lakás másik végén viszont csak csordogálnak a bitek, akkor az lefedettségi probléma - ilyenkor egy jelismétlő vagy ami még jobb, egy mesh hálózat lehet a segítségedre.

A fenti példában említettük a 250 Mbit/s-os sebességet, ez ma átlagosnak tekinthető otthoni körülmények között. Mire elég ez? Elméletben mindenre - egyszerre akár hatan is nézhetnek HD felbontású filmet, letöltésnél pedig, ha jönnek az adatok, ahogyan a csövön kifér, percenként közel 2 GB érkezhet a PC-re. Ha úgy érzed, hogy a net lassú, akkor jellemzően három probléma lehet. Az első esetben a gond az, hogy a szolgáltató alulméretezte a kapacitást, és csúcsidőben, amikor egyszerre sokan használják a netet, akadozik a kapcsolat. Ez ellen semmit nem tehetsz - hacsak azt nem, hogy próbálsz bővítést elérni, de ehhez sok szerencsét. Érdemes még a pinget is mérni (mind a két méréshez a SpeedTest tökéletes), mert ha annak értéke túl magas (20-30 ms feletti, akkor az is lehet a probléma forrása).

A második esetben a lassulás oka a gyenge router. Ha a WiFi-hez túl sok eszköz kapcsolódik, akkor könnyen lehet, hogy egyszerűen csak arról van szó, hogy a router nem bírja a strapát. A modern útválasztók 80-100 eszközt is tudnak kezelni, de a régi csodák között van olyan, ami már 20-30 kütyü esetén megadja magát. Ez pedig ma már könnyen összejöhet: PC-k, notebookok, telefonok, tabletek, okostévé, háztartási eszközök és WiFi-s okosotthon termékek… Ebben az esetben triviális megoldás a router cseréje, ami szerencsére 20 ezer forintból megoldható. Ha van rá mód, előtte kérj kölcsön valakitől egy legfeljebb két-három éves terméket, hogy biztosra menj.

A harmadik dolog felderítése talán a legnehezebb: előfordulhat az is, hogy valami folyamatosan adatforgalmat generál, és ez okozza a lassulást. A probléma jellemzően akkor áll fenn, ha valamilyen eszköz a maximális vagy ahhoz nagyon közeli sebességgel tölti fel az adatokat, mert ilyenkor a letöltésekhez kapcsolódó visszaigazoló csomagok is késnek, a másik oldal viszont egészen addig nem küld újabb adatokat, amíg nem tudja, hogy az eddigiek célba értek. A feltöltési sávszélességet tipikusan zabálja a torrent, de meglepetést okozhat a többiek számára az is, ha a tinédzser a szobájában videochatel a barátnőivel. Itt a legnagyobb probléma az, hogy az egyik eszköz adatforgalma minden más eszköz internetelérési sebességét is befolyásolja; és adott esetben nehéz lehet megtalálni a probléma forrását. Első körben a router kezelőfelületét érdemes ellenőrizni, és olyankor, amikor a probléma fennáll, ellenőrizni vele, hogy melyik eszköz bonyolít le éppen adatforgalmat. Ha ez alapján nem sikerül előbbre jutni, akkor megoldás lehet az is, ha egyesével lecsatlakoztatod az eszközeidet, és megnézed, hogy visszaáll-e a normál sávszélesség. Visszacsatolva oda, hogy ha a probléma forrása valamelyik számítógép, akkor a Portmasterrel tudod kiszűrni, hogy pontosan melyik szoftver az, amelyik rakoncátlankodik. A jó hír az, hogy ha a galibát a számítógép okozza, akkor arra egyszerű megoldást jelent a cFos telepítése, vagy egyszerűbb esetben a nagy adatforgalmat lebonyolító alkalmazásban a feltöltési sávszélesség korlátozása.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.