Teljesen megbabonázta a Wall Streetet 1999-ben az internet, hirtelen több milliárd dollárra taksáltak olyan cégeket, amelyek egy cent bevételt sem láttak soha, a felhasználók számát valutaértéken kezelték, az elemzők pedig digitális utópiát vizionáltak. Aztán szembejött a valóság, a lufi kipukkadt, és rövid idő alatt bő ötezer milliárd dollárnyi érték foszlott semmivé. Most pedig megint ennek a küszöbén állunk, legalábbis Torsten Slok, az Apollo Global Management vezető közgazdásza szerint, aki úgy véli az AI-t övező eufória még túlfűtöttebb, mint a kilencvenes évek végének dotkom-láza - és ezt adatokkal is alátámasztotta.
Az S&P 500 élén álló tíz legnagyobb vállalat most még inkább túlárazott, mint a dotkom-éra csúcsán volt. A legnagyobb techcégek - Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Meta - részvényei olyan magasságokban járnak, amik már nehezen indokolhatók a tényleges bevételeik fényében. A 12 hónapos előrejelzett P/E mutatóik messze meghaladják a 2000-es buborék idején mért szinteket. A helyzet különösen azért veszélyes, mert nem a teljes piac emelkedik: az S&P 500 idei növekedésének túlnyomó része mindössze ettől a tíz cégtől származik, a maradék 490 vállalat gyakorlatilag stagnál. Egy ennyire koncentrált emelkedés törékeny, mert ha csak egy kulcsszereplő - mondjuk a világ legértékesebb cégének tartott Nvidia - megbillen, annak a teljes rendszer látja a kárát.
Ami különösen zavarba ejtő, az a naivitás, amellyel a piac az AI-t már készpénznek veszi. Mintha minden ígéret teljesült volna: a produktivitásban bekövetkezett forradalomtól a költségcsökkenésig, és beköszöntött az új aranykor. Csakhogy ezek nagy része legfeljebb ígéret szintjén létezik. És a részvénypiac nem a jelen, hanem a homályos, talán soha be nem következő jövő alapján áraz. A kockázatokat, mint a brutális számítási költségeket, a szabályozói szigort, a modellhibákat, vagy épp a reméltnél lassabban bekövetkező térhódítást, egyszerűen kihagyták az egyenletből.
Torsten Slok: "The difference between the IT bubble in the 1990s and the AI bubble today is that the top 10 companies in the S&P 500 today are more overvalued than they were in the 1990s" pic.twitter.com/OEervHU4WG
— zerohedge (@zerohedge) July 16, 2025
Az nem is kérdés, hogy az AI a gazdaságtól a társadalomig számos területen óriási átalakulásokat hozhat magával, ahogy az internet is tette. Azonban ha az elvárások túlságosan elszakadnak a valóságtól, akkor ismételni fogja magát a történelem. Az újabb, ezúttal még hatalmasabbra fújt lufi kidurranását a technológia túléli, a nagy cégek szintén, de rengeteg befektető álma és pénze válik majd egy szempillantás alatt füstté, és aligha vigasztalja majd őket, hogy már flörtölhetnek is a chatbotokkal.