A YouTube és anyavállalata, a Google peren kívüli, bizalmas megállapodást kötött az R.K.C. monogrammal jelölt, kiskorú felperessel egy második úgynevezett "bellwether" (mintaper) eljárásban, amely a közösségi média gyermekekre gyakorolt hatását vizsgálja. A felperesi oldal szerint a technológiai cégek éveken át olyan figyelemfelkeltő funkciókkal - például automatikus lejátszással és végtelen görgetéssel - növelték a használati időt, amelyek a fiatalok mentális egészségének rovására a profitmaximalizálást szolgálták. A Google szóvivője közölte: az ügyet "barátságosan rendezték", és a vállalat továbbra is életkorhoz igazított termékeken és szülői felügyeleti eszközökön dolgozik.
A mostani ügy egy több mint 2500 felperest érintő, Kaliforniában egyesített per része, amelyben a Meta, a TikTok és a Snap is szerepel alperesként. A következő tárgyalás július 27-én kezdődhet, ugyanis R.K.C. folytatja a pert a Meta, a TikTok és a Snap ellen, miután 8 éves korában kezdte használni a platformokat. Ügyvédei szerint a közösségi média meghatározó szerepet játszott a fejlődési éveiben, mentális állapota pedig idővel romlott: 2023-ra súlyos depressziós és szorongásos zavarokat diagnosztizáltak nála.
Az ügyek központi állítása szerint a platformok tervezési megoldásai - például az értesítések, az infinite scroll vagy az algoritmikus ajánlások - hozzájárulhattak a tinédzserek körében tapasztalható mentális egészségügyi problémákhoz. Az első mintaperben korábban 6 millió dolláros kártérítést ítéltek meg egy felperesnek, amelynek nagy részét a Meta fizeti, és több további hasonló eljárás is előkészítés alatt áll. A mostani perben a hangsúly eltérő lesz, nem a képi szűrők és az ezek hatására kialakuló testképzavar, hanem inkább a függőséget erősítő használati mechanizmusok kerülnek a középpontba.