Minden eddiginél sikeresebben szerepeltek a magyar középiskolás lányok a 2025-ös Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI), amelyet július 14-20. között rendeztek meg a németországi Bonnban. A versenyen a világ hatvan országából közel 230 résztvevő mérte össze tudását, a magyar csapat mind a négy tagja dobogóra állhatott. Két arany- és két ezüstéremmel zártak, ami az ötéves múltra visszatekintő EGOI történetében hazai szempontból rekordszereplésnek számít.
A magyar csapat tagjai Keresztély Zsófia (Szent István Gimnázium, Budapest) és Horváth Dóra (Győri SZC Baksa Kálmán Gimnázium), akik aranyérmet szereztek, valamint Baran Júlia (Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium) és Varga Vivien (Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium), akik ezüstérmesek lettek. A lányok a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának keretében készültek fel, az ELTE Informatikai Karának szakmai támogatásával, a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásában. A versenyzőket Erdősné Dr. Németh Ágnes és Dr. Tóth Tekla vezették.
Az EGOI célja nem pusztán a versenyzés, hanem az is, hogy láthatóbbá tegye a lányok szerepét az informatikában - egy olyan területen, ahol továbbra is jelentős a nemek közötti aránytalanság. Erdősné Dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának elnöke szerint a magyar lányok nemcsak kiválóan teljesítettek, de példát is mutattak másoknak. Mint mondta, a résztvevők nemzetközi közegben inspirálódhattak egymás történeteiből, és megerősítést kaphattak abban, hogy van helyük ebben a szakmában. Bízik benne, hogy az idei siker hozzájárul ahhoz, hogy egyre több fiatal nő válassza az informatikát hivatásként, és csökkenjen a még mindig élő tévhit, miszerint ez kizárólag férfiak terepe.
Bár a verseny nevében európai, az EGOI évek óta globális megmérettetés: az idei bonni eseményre az Egyesült Államoktól Ausztráliáig 53 ország küldött versenyzőt, további hét ország, köztük Malajzia és Algéria, online csatlakozott. A versenyzőknek versenyprogramozási feladatokat kellett megoldaniuk: algoritmusokat kellett tervezniük, majd azokat működő program formájában megvalósítani, az általuk választott programozási nyelven.
A hazai felkészítés különlegessége volt, hogy a döntőbe bejutott lányok mellett minden érdeklődő középiskolás lány részt vehetett a válogatón és a kapcsolódó képzéseken, így sokak számára nyílt lehetőség arra, hogy megtapasztalják a problémamegoldás örömét és belekóstoljanak az informatika világába. A verseny részletes eredménylistája a rendezvény hivatalos honlapján elérhető.