Donald Trump újabb villámhúzása kavarta fel az amerikai tech- és jogi világot: kirúgta Shira Perlmuttert, az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatalának vezetőjét, alig egy nappal azután, hogy az visszautasította Elon Musk mesterséges intelligenciás terveinek jóváhagyását. A döntést Joe Morelle, a képviselőház adminisztrációs bizottságának rangidős demokrata tagja is megerősítette, aki szerint a lépés "példátlan hatalmi játszma, amelynek semmilyen jogi alapja nincs".
Perlmuttert még 2020-ban nevezték ki, első körben éppen Trump elnöksége alatt. Az egész balhé hátterében a mesterséges intelligencia és a szerzői jogok határainak feszítése áll, vagyis méginkább Trump szövetségese, Elon Musk, aki masszív mennyiségű jogvédett tartalmat akarna bányászni AI-modellek tanításához, amit Perlmutter hivatalosan nem volt hajlandó jóváhagyni.
Trump a saját közösségi platformján, a Truth Socialon is belengette a dolgot, amikor továbbosztott egy ügyvédi posztot, amely a kirúgásról szóló cikkre hivatkozott, bár a poszt szerzője - némileg ellentmondásosan - maga is elítélte az eljárást, figyelmeztetve, hogy "a techmilliárdosok most megpróbálják ellopni az alkotók jogait az AI-pénzek reményében".
A tűzvonal közepén ott az új amerikai szerzői jogi jelentés is, amely konkrétan arról szól, hogy az MI-modellek mennyiben használhatják fel jogvédett tartalmakat tanulási célokra. A jelentés hangsúlyozza, hogy a méltányos felhasználás nem minden esetben alkalmazható, különösen nem akkor, ha a cél kereskedelmi jellegű, és a tartalmakhoz illegális módon férnek hozzá.
Mindeközben az OpenAI és több más AI-fejlesztő ellen már számos per van folyamatban szerzői jogi visszaélések miatt. Elon Musk az xAI nevű rivális cége révén is érdekelt - ráadásul a Twitterből faragott új platformjával épp összeolvasztja azt.