A Valve vezetője, Gabe Newell nyilatkozata szerint a PC-ökoszisztéma nyitottsága indokolja a sokak számára sokkolóan magas, 1039 eurós alapárat a Steam Machine esetében, de iparági szakértők szerint valójában kétesélyes a dolog: vagy nagyon pocsék a Valve kapcsolata a hardverbeszállítókkal, vagy csak annyiról van szó, hogy a Valve vezére új szuperjachtra gyűjt, és ebben kéri a gamerek segítségét. Mindez ráadásul azért is egyre fájdalmasabb pont, mert sorra jelennek meg a független jelentések, amelyek arról szólnak, hogy nem nyújt tökéletes játékélményt a kis kocka,
például gyengébben teljesít, mint a nála jóval olcsóbb, 2020-ban megjelent PlayStation 5!
A Valve Steam Machine ára kiverte a biztosítékot. A vezérlő nélküli, 512 GB-os alapmodellért 1039 Eurót, a 2 TB-os, kontrolleres verzióért pedig 1428 Eurót kérnek. Ez fényévekre van a bejelentéskor várt 600-700 dolláros sávtól, ami reálisabb lenne (az anno pletykaként felreppent 500 dollárt azért senki sem hitte el).
A jól ismert AMD-szivárogtató, Kepler_L2 szerint a Valve vagy brutálisan vastag profittal dolgozik, vagy a beszállítók csinálnak bohócot a Valve-ból - és így belőlünk is. Bár a memória- és SSD-árak megugrása miatt a gyártó elhalasztotta a rajtot, a Moore's Law Is Dead tech-csatorna szerint a beszállítói láncra mutogatni csak kifogás: ennyi pénzből bárki erősebb PC-t építhet.
A helyzetet a Sony PlayStation 3 hírhedten pocsék startjához hasonlítják, és a Digital Foundry mérései sem segítenek: a gép a legtöbb tesztben kikap az 599 dolláros PlayStation 5-tel szemben. Elemzők szerint ugyanakkor a Sony jobb pozíciója miatt ez az elszállt árazás nem vetíti előre a PS6 ezer dollár feletti indulását. Persze ez még a jövő zenéje, ne feledjük, hogy hiába vannak a Sony-nak kiváló kapcsolatai a hardveres beszállítóival, a PS6 az ígéretek szerint csúcstechnológiás, egyedi és bivalyerős vas lesz - a Steam Machine-ról pedig ezek közül egy sem mondható el.