60, 75, 100%? Nem, a hazánkban ma még kevésbé ismert Endorfy egy különleges elrendezésű és méretű billentyűzettel érkezett, amely egyértelműen a gamereknek szól, de nem feledkezik meg a munkaidőről sem. Hogy ez mit is jelent pontosan? A Celeris 1800 kis híján teljes értékű, 100 gombot kínál, miközben számos gamerfunkciót is integráltak a készítők. Ahogy a teszt során egyre jobban megismertük a billentyűzetet, úgy botlottunk bele mind több meglepetésbe és egyedi megoldásba - majd végül az árát is megtudtuk.
Egyediségből nincs hiány
A Celeris 1800 nevet viselő gamerbillentyűzet elrendezése nem szokványos. Van numerikus rész, külön sorban kapod meg a teljes Fn sort is, sőt, még multimédiás gombokból is jutott néhány, mégis sokkal kisebb lett, mint egy hagyományos, 104 gombos klaviatúra. A gombok mérete abszolút szokványos, a QWERTY kiosztásról sem kell lemondanod, viszont például az Fn sor nagyon közel került a felső számos gombsorhoz, a kurzurvezérlőt kicsit lejjebb csúsztatták, a lapverérlők a numerikus rész fölé költöztek és néhány gomb (például jobb CTRL, numerikus 0 stb.) mérete is csökkent.
Az angol szitázású double shot PBT gombsapkák alatt egyedi, Endory Yellow mechanikus, lineáris kapcsolók rejtőznek, amelyeket a Gateron készített a cég számára. Ezek gombonkénti RGB-világításra is képesek, nem csupán zónánkénti effektekre.
Az Endorfy Yellow kapcsolók lineárisak, 49 gf erőre van szükség a lenyomáskhoz, a teljes úthosszuk 3,6 mm, gyárilag előkentek, a speciálisan kialakított rugó pedig a gyors gépelést segíti. A mintavételezés 1000 Hz-es, és természetesen teljes az N-key rollover.
A műanyag készülékházat nem számolva a kapcsolók alatt 5 réteget alakított ki a gyártó, amelyek közül kettő szilikon és egy habosított IPXE réteg a csendes gépelést hivatott biztosítani. A ház anyaga ugyan műanyag, de az extra felső réteg a stabilitást erősíti, így a gombok lenyomásakor sem hajlik meg a tasztatúra.
A Celeris 1800-hoz egy harisnyázott Type-A-Type-C kábelt kapsz, amivel szinte bármilyen eszközhöz csatlakoztathatod, de nem ez az egyetlen módja az adatátvitelnek. A jobb oldalon két kapcsolót találsz: a felsővel a háromféle kapcsolódási technológia közül választhatod ki a számodra ideálisat, míg az alsóval a Windows és MacOS módok között válthatsz. A kábeles kapcsolat mellett Bluetooth-on is képes kommunikálni a billentyűzet, vagy az ötletesen a hátlapból kipattintható nano USB-s vevőt használva 2,4 GHz-es rádiós adatátvitelt is választhatsz. Az sem gond, ha több eszközhöz más és más módon kapcsolódsz, a váltás egy pillanat alatt történik az oldalsó kapcsolónak köszönhetően. További extra, hogy akár három BT-eszközhöz is kapcsolódhat a billentyűzet, egy szimpla billentyűkombinációval választhatod ki, hogy éppen melyik eszközt szeretnéd vezérelni.
Már említettük, hogy multimédiavezérlés is van, ám azt nem, hogy ez hova fért el. A tervezők a mobiloktól vették a példát, így a bal oldalra helyeztek el egy hosszúkás, kétfunkciós gombot, valamint mellé egy apró kerek gombot - ezt nevezték el SideTune-nak. Ez alapértelmezetten a hangerőszabályzásra, valamint a gyors némításra vethető be, de ha a szoftvert letöltöd, tetszőleges funkcionalitást adhatsz ezeknek a gomboknak, ahogy makrót is rögzíthetsz rájuk.
A dobozban nem csupán a billentyűzetet és a kábelt találod: a figyelmes gyártó az alapértelmezetten sárga színű ESC és ENTER gombok helyett hagyományos szürke, feliratos gombokat is csomagolt, valamint MacOS esetén a kifejezetten Machez szabott gombokat tudsz bepattintani. Ehhez és a kapcsolók kiszedéséhez és beillesztéséhez külön csipeszt is kapsz. A kapcsolók amúgy 5-pinesek, így egészen jó kompatibilitásról beszélhetünk. Ha csak szeretnéd kipróbálni, milyen is egy kapcsoló cseréje, a gyártó két extra Endorfy Yellow kapcsolót is csomagolt a dobozba - a leírás szerint "just in case".
Praktikus, de szokni kell
Az egyedi kiosztásnak köszönhetően egy hagyományos, 104 gombos billentyűzethez viszonyítva nagyjából 8 cm-rel kisebb és 2 cm-rel alacsonyabb a Celeris 1800, miközben 100 gombot kínál ekkora helyen, tehát a numerikus részről sem kell lemondani. A kényelem a zsúfoltság ellenére nem rossz: a gombok mérete szabványos, a dőlésszög kellemes, de kétféle magasságba még tudod is emelni a klaviatúrát a kétféle kihajtható lábnak köszönhetően.
Az egyedi kapcsolók megbízhatók és gyorsak, a teszt során nem tapasztaltunk inhomogenitást. A szitázás egyedi karakterkészletű, a sapkák double shot PBT típusúak, de a kopásállóságot, kifényesedést csak több hónapos használat után tudjuk megmondani. A két sárga gomb jól mutat a kétféle szürke színben, de ha ez mégsem tetszik, kicserélheted őket szürkére - vagy MacOS esetén a Windows gombokat macesekre. A háttérvilágításnál a kötelezőnek tekinthető effektek mind megvannak, az egyedi világítás beállítása sem különösebben nehéz, de ennél már sokkal jobb háttérvilágítást is láttunk - itt a fény nagy része a gombsapkák közül szűrődik ki, nem a sapka tetejébe mart karakteren át.
A szoftver nem túlcsicsázott, kellőképpen egyedi - talán egy kicsit jobban átgondolt, modernebb kezelőfelület jobb lenne, és néhány extra adat sem ártana (például az akku töltöttségének kijelzése, amit így csak billentyűkombinációval tudsz ellenőrizni). A makrókészítés nem különösebben nehéz, ha pedig saját igényeidhez szabod a baloldali gombokat, pillanatok alatt hozzászoksz majd ennek nyomkodásához. A windowsos szoftver mellé sajnos MacOS szoftver nem jár, viszont Windows alatt több profilt is tudsz készíteni, amiket külön fájlokba exportálhatsz. Sajnos fedélzeti profilmemória nincsen.
Szerencsére egy jól megszerkesztett kezelési útmutató kisfüzet jár a Celeris 1800-hoz, mert az Fn gombok oldalára nyomtatott piktogramok a zsúfoltság miatt szinte egyáltalán nem láthatók (sajnos a kisfüzetben sem teljes a lista ebben a tekintetben, érdemes inkább ezt az online leírást nézni). Persze 1-2 hét alatt megtanulod, mit hol találsz, utána már el lehet tenni a fiókba a kisfüzetet.
A gépelési élményről már írtunk, a sokrétegű felépítésnek köszönhetően a stabilitás is szuper, egyáltalában nincsen bóvli érzés, viszont az egyedi kiosztás miatt az első héten viszonylag sok a félregépelés (vakon gépelés esetén), és a lapvezérlők mindenfelé elszórása is tanulást igényel.
Mint a nagyok - de elérhető áron
Az Endorfy kísérlete akár még jól is elsülhet: a Celeris 1800 egyedi és különc billentyűzet, már ami a méretét és kiosztását tekinti, viszont a különcség nem feltétlenül hátrány, feltéve, hogy hajlandó vagy adni neki 1-2 hetet, amíg megszokod, hogy jó néhány vezérlőgomb máshol van, mint a hagyományos billentyűzeteken. A numerikus rész megtartása különösen munka szempontjából előnyös, viszont a háromféle kapcsolódási megoldás mindenkinek jól fog jönni, pláne akkor, ha egynél több eszközhöz is szeretnéd hozzákapcsolni, majd ezek között gyorsan váltani. A 2,4 GHz-es rádiós és BT módokban az üzemidő átlag feletti, kb. 2 hetes volt, bár az, hogy több hétig, vagy csak pár napig tudod kábelmentesen használni, erősen függ a világítási effektektől is. Mi sem munka, sem játék alatt nem tapasztaltunk fájó késleltetést vezeték nélküli módban, legyen szó akár BT-ről, akár a saját 2,4 GHz-es rádiós kapcsolatról.
A makrózható SideTune nagyszerű, a sárga egyedi kapcsolók kellemesek és halkak is, a moddolhatóság pedig hasznos extra, különösen abban a tekintetben, hogy a normál méretű gombsapkákat tetszőlegesre cserélheted. A teljes mértékben műanyag készülékház nem zavaró, a megfelelő rétegekkel sikerült kiváló stabilitást biztosítani, miközben a csendes működés is adott.
A 39 ezer forintos ár reális, ennyiért szélesebb szolgáltatáscsomagot csak kábelesen kapsz, illetve ilyenkor választanod kell, hogy vagy kicsi, de TKL modelled lesz numerikus rész nélkül, vagy hagyományos méretű, teljes kiosztású klaviatúra foglalja a helyet az asztalodon. 40 ezer forintért vagy azalatt csakis kisebb, 60-70%-os méretű billentyűzeteknél kapsz kábelmentességet, és várhatóan a funkcionalitás nem fogja ezt a szintet elérni. Egyelőre nincsen információnk arról, hogy lesz-e ebből a modellből magyar szitázású, de a leírás magyarul is elérhető és a cég más billentyűzetei választhatók magyar gombkészlettel, így akár még a Celeris 1800-nál is megjelenhet ez az opció. Bár nem tökéletes a Celeris 1800, nagyon sok mindent jól oldott meg a gyártó, a szolgáltatáscsomag figyelmes és hasznos, a gépelési élmény jó, és ami pedig hiányzik, azért kárpótol a nem túl magas ár.