Aki játszani szeretne, kétségtelenül jobban teszi, ha a windowsos gépek felhozatalából válogat, viszont aki egy megbízható, erős, kompakt, dizájnos, és tartós gépet keres, annak érdemes szétnézni az Apple kínálatában. A gyártó ugyan az átlagosnál magasabb áron kínálja termékeit, viszont azok tényleg olyan teljesítményt és felhasználói élményt nyújtanak, amilyet kevés konkurens tud, és aki Mac-et választ, bízhat abban, hogy gépe évekig hű társa lesz a mindennapokban.
A héten debütáló új Apple számítógépekkel szélesedett a választék, és mivel szinte mindegyikben az M1 chip található, nem könnyű dönteni. Ezzel a cikkel ebben próbálunk most segíteni.
Laptopok minden feladathoz
Bár rengeteget fejlődtek az iPad táblagépek az elmúlt években, sőt, a legújabb iPad Pro és iPad Air modellekben ugyanaz az M1 chip üzemel, ami a laptopokat és az asztali gépeket is hajtja, aki biztosra akar menni, jobban teszi, ha a MacBook-kínálatból válogat. A belépő szintet a MacBook Air képviseli, mely annak ellenére, hogy nagyon vékony és zavarba ejtően könnyű, meglehetősen erős - úgy képes hatalmas teljesítményre, hogy ventilátor nélkül hűt. Gyönyörű, 13,3"-es, 2560x1600-as felbontású kijelzője tűéles, a P3 színtartományt teljes mértékben képes megjeleníteni. Akkumulátora hosszabb ideig bírja, mint bármely korábbi modellé (akár 18 órán át), a MacOS Monterey operációs rendszer újításai pedig garantálják a gördülékeny működést. Kérhető akár 2TB-os tárhellyel is.
Aki ennél nagyobb erőre vágyik, a MacBook Pro termékcsaládban találhatja meg, amit keres. A 13"-es modell az Airhez képest hosszabb üzemidőt, az aktív hűtés miatt hatékonyabb működést kínál, de igazán izgalmas újításokat a felső kategóriás, 14"-es és 16"-es gépek kínálnak, ezekben ugyanis már az M1 fejlettebb változatai, az M1 Pro és M1 Max üzemelnek. A Liquid Retina XDR kijelző káprázatos képet ad, a káva minimális, a chipek pedig lehengerlő teljesítményt nyújtanak, a professzionális felhasználók minden igényét kielégítik. Ők egyébként azt is értékelni fogják, hogy nem csak USB-C (Thunderbolt 4) és jack csatlakozókat, hanem HDMI-t és SDXC kártyaolvasót is kapnak, valamint visszatért a MagSafe 3 töltő, ami mágnesesen kapcsolódik, így ha véletlenül kirántjuk, nem zuhan vele a gép is. A gyorsabb SSD és a nagy üzemidő már csak extra.
Asztali gépek otthonra és a munkahelyre
Az asztaligép-kínálat valamivel szélesebb. Aki egyben szeretne mindent megkapni, annak az iMac a legjobb választás. A több színben elérhető masinában ugyancsak az M1 chipet találjuk, videóvágásra, összetettebb folyamatok menedzselésére is használható - böngészéshez, kikapcsolódáshoz és munkához is kiváló a 24"-es, 4.5K-s Retina kijelző. Az 1080p-s FaceTime HD kamera és a szoftveres színkorrekció gyönyörű képet továbbít, a hangszórók és a mikrofonok pedig mind a rögzítésnél, mind a lejátszásnál magas minőséget nyújtanak. Jár mellé egy színben passzoló billentyűzet és egy egér is.
Ha már van otthon egy monitor, amivel elégedettek vagyunk, vagy keveseljük a 24"-es képátlót, jobban járhatunk a Mac minivel. A kompakt gépben nagy erő rejlik, mindössze 20x20 centi helyet igényel, mégis megbirkózik minden feladattal. Persze kijelző, egér és billentyűzet kell hozzá, de anyagilag ezzel járhatunk a legjobban, ha nem szeretnénk kávézóból dolgozni; még egy táskában is elfér, bevihetjük a munkahelyre, ha úgy adódik. Portokból sincs hiány.
Ennek fejlettebb változata a most bemutatott Mac Studio, ami ugyancsak kompakt, viszont az M1 Max és M1 Ultra chipek közül választhatunk, amik egyértelműen a profiknak szólnak, ők viszont nagyon fogják értékelni ezek teljesítményét. Remek kiegészítője a Studio Display kijelző, egy 27"-es, 5K-s megjelenítő, ami lehengerlő képet ad, beépített kamerával és hangszóróval érkezik.