2025. június 25-én hazánk történelmi pillanatot élt át: elindult az Ax-4 űrmisszió a Nemzetközi Űrállomás felé, fedélzetén Kapu Tibor magyar missziós szakértővel. A NASA, a SpaceX és az Axiom Space együttműködésében megvalósuló küldetés további tagjai Peggy Whitson amerikai parancsnok, Subhansu Sukla indiai pilóta, valamint Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel szakértő. Az Ax-4 révén Magyarország mellett Lengyelország és India is második alkalommal küldhetett űrhajóst a világűrbe, sőt mindhárom nemzet most először képviselteti magát a Nemzetközi Űrállomáson.
A küldetés eredetileg 14-21 naposra volt tervezve, azonban már biztos, hogy a visszatérésre nem kerül sor a korábban megjelölt, július 10-i időpontban. Az Európai Űrügynökség közlése szerint a legénység legkorábban július 14-én térhet vissza a Földre, ám a pontos dátumot még nem határozták meg. A csúszás legfőbb oka, hogy a NASA kizárólag akkor engedélyezi az indulást, ha minden feltétel adott a biztonságos landoláshoz - beleértve a földi időjárási viszonyokat és az ISS aktuális pozícióját.
Jelenleg az űrállomás olyan pályaszakaszon halad, amely során a nap sosem tűnik el teljesen a látóhatárról, ami túlmelegedést okozhat. Emiatt több napelemet árnyékba kellett fordítani, és ezekben a körülményekben technikailag nem indítható vissza űrhajó. A misszió tagjai azonban már vélhetően hozzászoktak az ilyen kihívásokhoz: a kilövést megelőzően hétszer módosították az indulás időpontját különféle technikai és logisztikai okok miatt.