Hirdetés

Kinek a felelőssége biztonságban tartani a gyerekeket online?



|

Nagy változások jöhetnek a életkor-ellenőrzésben, ami jelenleg nem csak Amerikában, de az egész világon egy hatalmas káosz.

Hirdetés

Az online tér egyik legnagyobb vitája most épp az életkor-ellenőrzés körül forog, és az alapkérdés egyszerűnek tűnik, de ha belegondolunk, ez eldöntheti az internet jövőjét: mégis ki felel azért, hogy a gyerekek ne léphessenek be bárhova, vagy tölthessenek le minden alkalmazást gond nélkül?

A válasz természetesen attól függ, kinek tesszük fel a kérdést. Az újonnan alakult Coalition for a Competitive Mobile Experience nevű lobbista csapat - amelyet a Meta, a Spotify és a Match Group támogat - szerint a labda az Apple és a Google térfelén pattog. Mivel ők működtetik az app store-okat, szerintük nekik kellene kiszűrniük a tiniket még a letöltés előtt. Ez persze az Apple-nek és a Google-nek annyira nem tetszik, szerintük ugyanis az appfejlesztőknek kellene ezzel bíbelődniük, hiszen ők gyűjtik a felhasználói adatokat.

A dolog már nemcsak technikai, hanem jogi és politikai terepen is mozog. A koalíció állami és szövetségi törvényhozásban akarja rögzíteni, hogy az alkalmazásboltok felelőssége legyen az életkor-ellenőrzés. Mindeközben a szülők és a törvényhozók egyre türelmetlenebbek, már 18 amerikai állam hozott törvényt, amely kötelezi például a pornóoldalakat az életkor ellenőrzésére. A helyzet annyira bonyolult, hogy a PornHub például inkább letiltotta a hozzáférést ezekben az államokban, mint hogy megpróbáljon eligazodni ebben a jogi útvesztőben.

Hirdetés

Utah állam volt az márciusban, ahol először törvénybe iktatták, hogy az alkalmazásboltoknak kell életkort ellenőrizniük, méghozzá hivatalos okmánnyal, később Észak-Karolina pedig úgy oldotta meg a dolgot, hogy sehogy sem oldotta meg, mert az állam nem mondja meg konkrétan, kinek kéne megvalósítania az "anonim, de észszerűen működő" ellenőrzést. Ezek a szabályok az OpenAI-t is érintik, mert bár náluk van olyan apró betűs rész, hogy a 13 év alattiak csak szülői beleegyezéssel használhatják a chatbotot, a gyakorlatban ez nem több, mint egy digitális becsületkassza, ami pont úgy működik, mint bármelyik becsületkassza.

A következő hónapokban a Kongresszus is beszáll a beszélgetésbe, készülőben van ugyanis egy, a Utah államéhoz hasonló törvényjavaslat, és ha ez átmegy, az egész appvilág kénytelen lesz újragondolni, kinek van joga, és kinek a felelőssége eldönteni, hogy a letöltés gombra kattintó ember gyerek-e vagy felnőtt.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.