Hirdetés

Átverés a köbön - így működik a videókártya-hamisítás



|

Nem mind GeForce, ami annak látszik. A VGA-hamisítás mára iparággá nőtte ki magát. Megmutatjuk a csalók piszkos trükkjeit és azt is, hogyan ismerd fel és kerüld el az átverést.

Hirdetés

Csodás lelőhelye az internet a rémtörténeteknek, megdöbbentő sztoriknak - nem is csoda, hogy szeretünk elkalandozni, böngészni, felháborodni mások gondjain, de közben megkönnyebbülni, hogy nem velünk történt mindez. A PC-s rémtörténeteknek külön szekciója van több közösségi oldalon is, a Redditen is több olyan beszélgetés van, amiben felhasználók mesélik el a velük (vélhetően) megtörtént eseteket. Ezeket olvasva joggal örülhetünk, hogy velünk ilyen nem fordult elő, és hogy mások hibájából tanulva még jobban odafigyelünk. A bökkenő csupán az, hogy az átverések, a piszkos eladók egy lépéssel előttünk járnak.

Mindig.

Hogy mennyire leleményesek, azt az elmúlt időszakban sajnos nagyon sok, jóhiszemű PC-gamer saját bőrén tapasztalta meg, felvirágzott ugyanis a videókártya-átverések piaca, sőt, nem túlzás kijelenteni, hogy komplett iparág épült ki köré. Cikkünkben bemutatunk néhány tipikus esetet, hogy miként vertek át vásárlókat hihető és reális ajánlatokkal, elmeséljük, hogyan működik a nagyüzemi VGA-hamisítás, és tippeket is adunk, hogy elkerüld az esetleges átverést és súlyos anyagi kárt.

Hirdetés

Ami ritkaság és drága, arra a csalók is lecsapnak

Évek óta borzalmas állapotban van a videókártya-piac, és sajnos a legújabb modellek megjelenésével sem javult, sőt, épp, hogy romlott a helyzet. A probléma a kriptobányászokkal indult, majd jött a COVID, aztán a nem éppen fényesen sikerült GPU-generációk, majd az uzsorások, nyerészkedők, akik elhappolták a valódi PC-gamerek elől a kártyákat, hogy aztán jelentősen drágábban adják el őket. Mindegyik sorscsapás csak növelte a videókártyák árait, aminek valahol az Nvidia, az AMD és a kártyagyártó cégek is örültek, hiszen olyan terméket állítottak elő, amiből nem lehetett eleget gyártani - már előre el voltak adva a készletek.

Azt gondolhatod, egy RTX 4090 boldog tulajdonosa lettél, de lehet, hogy átvertek egy átalakított RTX 3080 Ti-vel
Azt gondolhatod, egy RTX 4090 boldog tulajdonosa lettél, de lehet, hogy átvertek egy átalakított RTX 3080 Ti-vel

A jelenlegi helyzet sem különb, amint megjelent az Nvidia GeForce RTX 50-es széria, azonnal lecsaptak rá az uzsorások, és hiába igyekezett ezt elkerülni az AMD, a Radeon 9000-es szériával is nagyjából hasonló történt. Ahol pedig sok pénz van és még több kétségbeesett, kiéhezett vásárló, ott akaratlanul is feltűnnek a trükközők, az átverések, a csalók. Már évekkel ezelőtt megjelentek az első rémtörténetek átverésekről, amiket egyre több hamis VGA-ról szóló jelentés követett. Ma már ott tartunk, hogy akár a használtpiacon, eladóként is átverhetnek videókártya-hamisító cégek, és nagyon résen kell lenni, hogy elkerüld a csapdáikat.

A hamis videókártyák világában rengetegféle trükkel lehet találkozni az egészen arcpirítóan egyszerű átveréstől a szofisztikált, laikus számára alig észrevehető csalásig. Az olyan megoldásoktól, mint például a súlyra pontos gipszdarab VGA-dobozba csomagolása, most tekintsünk el, nézzük inkább, hogy milyen, amúgy néhol igen figyelemreméltó trükkel igyekeznek átverni.

Hoppá! Hová lett a GPU és a VRAM?
Hoppá! Hová lett a GPU és a VRAM?

Így készülnek a kamu videókártyák

Az első komolyabb hamis VGA-dömping akkor bukkant fel, amikor a bitcoin-bányászat már nem volt jövedelmező szimpla gamer videókártyákkal. Ekkor árasztották el a használtpiacot a "szinte újként", vagy teljesen vadonatújként hirdetett, valójában évekig 0-24-ben hajtott modellek, amiken optikai felújítást végzett csak az eladó (szerencsés esetben újrapasztázta a GPU-t). Már ez is átverés, de legalább azt a tudást és teljesítményt kaptad, amiért fizettél. Persze olyan, mint garancia valójában nem létezett, az élettartam pedig sokszor néhány hónap volt csupán.

Némi portalanítás, újrapasztázás és máris újként lehet eladni a kivéreztetett kártyákat
Némi portalanítás, újrapasztázás és máris újként lehet eladni a kivéreztetett kártyákat

Vannak olyan esetek, amikor külsőre minden stimmel, a doboz, a körítés adott, a kártya ott lapul a dobozban, ráadásul a hűtés, a NYÁK-lap, vagyis minden eredeti. A sokk bekapcsoláskor ér, ugyanis sok olyan pórul járt felhasználó jelentéséből kiderült, hogy valójában a kártyán nincsen GPU és a VRAM chipek is hiányoznak. Ezek a kártyák Kínából származnak, ahol a szankciók miatt Nvidia AI-gyorsítót nem lehet beszerezni, ezért egy közeli országban leforrasztják a 4090/5090 chipeket és VRAM-okat a gaming VGA-król, majd egy új NYÁK-lapra felhelyezik azokat, és olyan hűtéssel látják el őket, amelyek szerver környezetben ideálisak (keskeny, blower-típusú). A megmaradt, megcsonkított videókártyát pedig eladják úgy, mintha az valóban egy működő VGA-kártya lenne.

Nem éppen a legismertebb topmárkák - biztosan megéri a 20-30%-os spórolást?
Nem éppen a legismertebb topmárkák - biztosan megéri a 20-30%-os spórolást?

A hamis VGA, ami működik

A hamis videókártyák egy jelentős része valójában képet ad és működik, tehát nem teljes hamisítvány. Ez alatt azt kell érteni, hogy valóban videókártyát kapsz a pénzedért, ami képet ad és a játékokat is futtatja. Hol van itt akkor a turpisság? Miért éri meg trükközni? Hát természetesen az extra és jogosulatlan bevétel érdekében!

A hamisítók a GPU átgravírozásától sem riadnak vissza
A hamisítók a GPU átgravírozásától sem riadnak vissza

Ezeknek a VGA-knak a megépítésébe viszonylag komoly munkát tesznek a hamisítók: fognak egy régebbi, gyenge és filléres, régen elavult videókártyát, szétszedik és eltüntetik a chipekről a feliratot. Még arra is veszik a fáradtságot, hogy átgravírozzák a chipeket, vagy legalábbis a GPU-t. Ezután előveszik a videókártya BIOS-át, majd egy hexa editorral, mint amilyen például az nvflashk, átírják a kártya szoftverét úgy, hogy az "hazudjon" magáról. Riportolja magáról azt, hogy újabb, erősebb VGA kártya, több VRAM van rajta és támogat újabb funkciókat is.

Ha jól sikerül az átverés, még a driverekkel sem kell trükközni (még nem szűnt meg a régebbi, gyengébb GPU driver-támogatása), vagyis a gyanútlan felhasználó azt gondolhatja, azt kapta, amiért fizetett. Persze ehhez az is kell, hogy ne csalódjon abban, hogy milyen teljesítményt kap a játékok alatt.

A GPU-Z képes felismerni a hamis VGA-kat (legalábbis a legtöbbet)
A GPU-Z képes felismerni a hamis VGA-kat (legalábbis a legtöbbet)

Túl szép, hogy igaz legyen - a VGA-átverések felismerése

A legtöbb átverést viszonylag könnyen felismerheted, és arra is felkészülhetsz, hogy veled lehetőleg ne történjen meg. Például nem szabad ismeretlen, külföldi kereskedőtől vásárolni, és a használt piacon is olyan eladót kell találni, aki megbízható, ad garanciát és hajlandó adás-vételit kitölteni. Ha túl jó áron találod meg a kiszemelt videókártyát, ami jelentősen alávág a többi ajánlatnak, akkor már gyanakodhatsz, hogy valami nem stimmel.

100 ezer forintért nem fogsz GeForce RTX 4090-et kapni!

Ha mégis belefutottál egy rossz döntésbe, és téged is átvertek leleményes videókártya-hamisítók, vagy legalábbis arra gyanakszol, hogy nem azt kaptad, amiért fizettél, viszonylag könnyen kiderítheted az igazságot. A hamisítók azt könnyedén megoldják, hogy a csavarfejet leragasztó garanciamatricát pótolják, ezen nem fognak elcsúszni, érdemesebb szoftveres vizsgálatot végezni. A legjobb applikáció ehhez a GPU-Z, amelyet készítői már felkészítettek a hamis videókártyák felismerésére. Amennyiben nem megfelelő kártyát észlel a program, úgy az Nvidia vagy AMD logó helyett a jobb felső sarokban egy sárga felkiáltójel jelenik meg, és a kártya neve is úgy kezdődik: [FAKE]. Érdemes emellett a megbízható és szinte minden grafikus chipet tartalmazó GPU-adatbázissal is összevetni a chip, valamint a kártya tulajdonságait. Emellett a driververzió is gyanús lehet. Ha a kártyát csak régebbi meghajtószoftver ismeri fel, az újabb nem, szintén esélyes, hogy átverés áldozata lettél.

Ez bizony nem a legújabb RTX 5060 Ti, még ha az ismeretlen eladó azt is állította róla
Ez bizony nem a legújabb RTX 5060 Ti, még ha az ismeretlen eladó azt is állította róla

Végül pedig a játékok árulkodhatnak. Futtass le néhány olyan szintetikus tesztet és valós játékot, amelyeknek a te PC-dhez hasonló konfiguráción végzett mérési eredményeit megtalálod megbízható netes tesztekben - ha itt túlzottan nagy az eltérés, érdemes tovább nyomozni. Azért is fontos ez a legutóbbi lépés, mert elképzelhető, hogy a hamisítvány nem annyival régebbi, vagy gyengébb a beígért és kifizetett modellnél. Például több olyan esetről is olvastunk, ahol az RTX 4090-es kártya helyett RTX 3080 Ti-t adtak el. A chipeket átgravírozták, a BIOS-t módosították, a hűtés, a doboz, a tulajdonságok stimmeltek és a driver sem akadt ki hibával. Ez utóbbi azért is gyakoribb eset, mert valójában a 3080 Ti (GA102) lábkompatibilis a 4090 chippel (AD102).

Légy szuperóvatos!

Többször felhívtuk már olvasóink figyelmét, hogy a használt komponensek vásárlásakor sok-sok mindenre oda kell figyelni, és érdemes bebiztosítanod magad az esetleges csalódások ellen. Persze mindent nem lehet kivédeni, és örökké gyanakvónak, bizalmatlannak lenni sem kellemes, de ezzel megúszhatod, hogy pont téged verjenek át. Miközben ezen intelmeink továbbra is érvényben vannak,

mindezt ki kell egészítenünk az új komponensek vásárlására is!

Ha kiszemelt videókártyád kutatása közben olyan - akár tökéletesen magyarra fordított - webshoppal találkozol, ahol a hiánycikknek hitt modell elérhető, ráadásul meglepően barátságos áron, akkor ott bizony valami sántít. Ilyenkor ellenőrizd a cég hátterét, keress rá a nevére fórumokon, hogy mennyire megbízható, és csak akkor kattints, ha tényleg mindent rendben találsz. Árulkodó lehet például a gyártó által meghirdetettnél rövidebb garancia-időszak, az "OEM" zacskós kiszerelés, és még az is előfordulhat, hogy csupán egy online csalás áldozata leszel, ha kattintasz, és megadod bankkártyád adatait - bár ez utóbbi már egy másik cikk témája.

Erre figyelj, ha VGA-vásárlás előtt állsz:

  1. mindig győződj meg az eladó hitelességéről, megbízhatóságáról
  2. soha ne utalj vételárat előre
  3. írjatok adás-vételit használt hardver vásárlásakor
  4. ha lehetséges, előbb tesztelj, utána fizess
  5. online kereskedőtől csak akkor vásárolj, ha Magyarországon bejegyzett, hiteles cégről van szó
  6. vásárlás előtt nézz utána az eladó cég vagy magánember reputációjának
  7. nincs olyan, hogy hihetetlen ajánlat: ha valami túl olcsó, annak a leve is híg lesz
  8. ragaszkodj legalább a kipróbálási garanciához
  9. használt komponensnél is kérd el az eredeti számlát
  10. ha viseltes kártyát veszel, az elmaradt karbantartás, takarítás miatt a komponens életkora is rövidebb lehet
Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.