Hirdetés

Így rendezkedj be PC-ddel a TV elé



|

Ki mondta, hogy PC-n csak asztal előtt ülve, billentyűzettel és egérrel lehet játszani?

Hirdetés

A legnagyobb PC-s platformot, a Steamet üzemeltető Valve február végén kiadott egy közleményt, melyben arról írt, hogy minden eddiginél több PC-s játékos használ valamilyen kontrollert - legalább 48 millióan kipróbálták, milyen a billentyűzetet és egeret a konzolosok irányítóeszközére cserélni. Míg az FPS-ekben határozottan a hagyományos PC-s perifériák használói érvényesülhetnek jobban, autóversenyeknél és TPS-eknél kényelmesebb lehet gamepadet ragadni.

Kontrollerrel játszani PC-n tehát nem ördögtől való dolog, és ha már ezt választjuk, jobb lehet egy TV előtt, a kanapén heverve pörgetni a játékokat. Most segítünk pár tanáccsal, hogy maximális élményt kapj.

Hirdetés

A PC-d képes rá egyáltalán?

Hacsak nem valami ősrégi konfiggal próbálkozol, jó eséllyel nem lesz gondod a PC-d tévére csatlakoztatásával. HDMI port már régóta van a videokártyákon és a tévéken egyaránt, jó eséllyel ez lesz a közös csatlakozó, amit mindkét eszköz támogat, mivel a DisplayPort csak ritka esetekben bukkan fel a monitorok átlagos méreténél nagyobb megjelenítőkön. Arra azonban érdemes figyelned, hogy a megfelelő HDMI portot használd, mert nem mindegyik egyforma, de erre mindjárt kitérünk részletesebben. 

Érdemes még egy bluetooth-vevőt beépíteni vagy bedugni, hogy ne korlátozzanak minket a kábelek - a legtöbb modern PC-s gamepad már képes az elterjedt vezeték nélküli technológia használatára. Javasolt még úgy megválasztani a felbontást és a képfrissítési frekvenciát, hogy az igazodjon a tévé képességeihez - alapvetően nyugodtan választhatjuk a maximumot, játékon belül úgyis lehetőségünk nyílik majd egyénileg állítgatni (vagy bizonyos játékokban hagyni, hogy a játék maga válasszon), ha úgy látjuk, gépünk az 1080p-vel is nehezen birkózik meg magas beállítások mellett. Ha 4K-nál (3840x2160) túl kicsik az elemek, a Windows beállításaiban megszabhatjuk, százalékosan mennyivel növelje meg azok méretét.

Nem mindegy, milyen a tévéd!

Sokféle LED TV áll rendelkezésünkre, amik közül az átlag felhasználók valószínűleg szimplán képernyőméret (és persze ár) alapján választanak, de játékosként meg kell néznünk pár egyéb tulajdonságot is. Amennyiben a pénztárcánk engedi, úgy járunk a legjobban, ha HDMI 2.1-es csatlakozóval szerelt tévét veszünk, ez ugyanis támogatja a 120 Hz-es képfrissítést 4K felbontás mellett, valamint a 8K felbontást is - a technológia viszont csak nemrég debütált, így egyelőre a legmodernebb tévékben, a felső kategóriában találkozunk vele. 

Ha nem olyat választunk, ami HDMI 2.1-et tud, akkor is nézzük meg alaposan (a használati utasításban vagy egyéni tesztelgetéssel), hogy a HDMI csatlakozók közül melyik adja a legjobb képminőséget. Nem mindegy a kábel sem: ha a Premium High Speed feliratot látjuk rajta, az már jó, HDMI 2.0-s, és ugyan a célnak (hogy a PC képe megjelenjen TV-n) alapvetően egy HDMI 1.4-es is megfelel, de játékhoz ez már kevés lehet, ajánlott az újabb, több lehetőséget kínáló változatot választani - célszerűen, a jövőre gondolva 2.0-s csatlakozók esetén is a 2.1-eset, kompatibilis a kettő, hátrányunk nem származik abból, ha az újabb mellett döntünk.

Nehéz olyan tévét találni, ami nem támogatja a 4K-t, de ez semmiképp nem baj: akkor is javasolt ilyet venni, ha tudjuk, hogy videokártyánk csak 1080p-s felbontás mellett jeleníti meg kielégítő minőségben a játékokat. Érdemes figyelembe venni a válaszidőt (minél közelebb van az 1ms-hoz, annál jobb), a frissítési sebességet, továbbá azt, hogy támogatja-e esetleg az AMD FreeSync vagy az Nvidia G-Sync technológiáját, illetve még hogy van-e Game Mode (játékmód), amit mindenképp ajánlott bekapcsolni, a válaszidő és a képminőség is sokat javulhat ezáltal. A beállításokban az Overscant ajánlott kilőni (ez általában egy fekete sávot tesz a kép köré, vagy levágja egy részét) és aktiválni a HDR-t. Az LG OLED TV-i és a Samsung QLED-jei például a legtöbb kritériumnak megfelelnek.

Válassz olyan kontrollert, ami számodra kényelmes!

A legtöbb felhasználó az Xbox One kontrollerére, vagy annak továbbfejlesztett, az Xbox Series konzolokkal debütált változatára esküszik, mert nagyon kényelmes, strapabíró, és a legtöbb játék támogatja. Jó opció lehet a DualShock 4 vagy a DualSense is, ezek szintén közkedveltek, sok mindennel kompatibilisek. Más gyártók eszközei is működhetnek, de ez változó - az ismertebb márkák ajánlatai valószínűleg jók lesznek, a kevésbé ismert, olcsóbb irányítóeszközökkel viszont akadhatnak problémák.

Ugyan a Steam esetében elérhető a Big Picture Mode, melyet pont arra terveztek, hogy tévén, kontrollerrel is könnyen elindíthassuk a játékainkat, bármikor előfordulhat, hogy valamiért egeret vagy billentyűzetet kell használnunk - érdemes ezekből is egy-egy vezeték nélkülit beújítani a tökéletes kényelem érdekében.

Ha a fenti szempontokat figyelembe veszed, és a géped elég jó, még jobb élményt is kaphatsz, mint azok, akik Xboxot vagy PlayStationt választottak - és mint láthatod, PC-t tévével használni egyáltalán nem bonyolult dolog!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.